ochrona-ptakow

Gniazdo z jajami dubelta w Dolinie Górnej Narwi. Fot. Michał KornilukDo tej pory badaniami objęliśmy jest jedno stałe i dwa satelitarne tokowiska dubelta w Dolinie Górnej Narwi. Wyjątkowo długo utrzymujący się wysoki stan wód na tym obszarze sprawił, że obserwujemy spore przemieszczenia, a nawet zanik (prawdopodobnie tymczasowy) znanych stanowisk gatunku. Udało się nam w sumie odłowić 19 osobników, z których 14 zostało wyposażonych w odbiorniki VHF, a 5 w minutowe loggery GPS. W technologii VHF ptaki namierza się za pomocą anten kierunkowych z odległości do ok. 1 km. Jest to metoda pracochłonna, bo wymaga podążania z anteną za śledzonym osobnikiem.

Przy zastosowaniu technologii GPS lokalizacja osobnika jest rejestrowana automatycznie, a następnie przesyłana do stacji sczytującej dane. Codziennie obserwujemy przemieszczenia poszczególnych ptaków, notujemy obecność na tokowiskach, a w miejscach ich częstego przebywania określamy szereg parametrów siedliska, takiich jak grząskość gleby, pokrycie roślinnością i jej wysokość, pH, przewodność elektrolityczną i obecność bezkręgowców w próbkach gleby. Dzięki temu dowiemy się z jakich siedlisk najchętniej korzystają dubelty w Dolinie Górnej Narwi. Za sprawą zastosowanej nowatorskiej dla tego gatunku technologii GPS już wiemy, że ptaki od razu po założeniu nadajnika wracają na tokowisko i pozostają w swoich stałych areałach osobniczych. Znaleźliśmy również gniazda dubelta, które zostały dokładnie opisane i zabezpieczone przed przypadkowym zniszczeniem podczas prowadzenia prac badawczych. Czekamy na wyklucie się pierwszych dubeltów, które powinny pojawić się w jednym z monitorowanych gniazd lada dzień.

Michał Korniluk

Dubelt z plastikową obrączką firmy INTERREX. Fot. Grzegorz GrygorukNocne prace przy zakładaniu nadajników. Fot. Marcin WereszczukSiedlisko lęgowe dubelta. Fot. Michał KornilukBadanie pierzenia odłowionego ptaka. Fot. Michał Korniluk

Sekretariat PTOP

ul. Ciepła 17 15-471 Białystok tel./fax.: 85 664 22 55, 85 6754862 sekretariat@ptop.org.pl

Biuro Regionalne w Olsztynie

ul. Murzynowskiego 18, 10-684 Olsztyn, tel./fax.: 89 533 68 66 smenderski@ptop.org.pl

Gospodarstwo rolne PTOP

Żywkowo 7 11-220 Górowo Iławeckie tel./fax.: 89 761 82 07 zywkowo@ptop.org.pl