Zastawki na GorbaczuPolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków zaprasza wszystkich miłośników przyrody, którzy jako wolontariusze chcieliby wziąć udział w III edycji workcampów w Stacji Terenowej PTOP w Kalitniku i poszerzyć swą wiedzę na temat ekologii i ochrony środowiska.

Workcampy są częścią drugiego etapu projektu „Czynna ochrona cietrzewia na terenie Obszaru Specjalnej Ochrony Ptaków Natura 2000 Puszcza Knyszyńska” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Planujemy wspólne wykonywanie prac w okolicach rezerwatów przyrody „Wiejki”, „Gorbacz” i „Rabinówka”, oraz w naszej stacji terenowej położonej we wsi Kalitnik.

Nasze stałe zadania przewidziane do zrealizowania to:

- Odsłanianie stanowisk brzozy niskiej (Betula humilis), bardzo rzadkiego w Polsce, reliktowego gatunku krzewu,

- Oczyszczanie z krzewów wierzby, niewielkich fragmentów użytkowanych przez Towarzystwo łąk, służących za żerowiska i tokowiska cennych gatunków ptaków,

- Inne drobne prace porządkowo-pielęgnacyjne w Stacji Terenowej i jej najbliższym otoczeniu.

Czas trwania workcampu: 25 – 31 sierpnia 2014,

Z naszej strony zapewniamy:

- Zakwaterowanie w Stacji Terenowej w Kalitniku,

- Całodzienne wyżywienie składające się z trzech pełnych posiłków,

- Narzędzia i elementy odzieży ochronnej np. rękawice,

- Naukę rozpoznawania chronionych gatunków roślin (np. brzoza niska),

- Naukę rozpoznawania gatunków ptaków występujących w Niecce Gródecko-Michałowskiej (zapewniamy opiekę ornitologów wraz z wysokiej klasy sprzętem optycznym),

- Wyjazd nad Zalew Siemianówka do obozu obrączkowania ptaków „Akcji Siemianówka”, gdzie będzie można zapoznać się ze sposobami badań nad wędrówkami ptaków oraz obejrzeć z bliska chwytane i obrączkowane osobniki,

- Wieczorne seansy filmów o tematyce przyrodniczej,

- Spotkania integracyjne przy ognisku lub przy kominku (w zależności od pogody).

Każdy uczestnik workcampu otrzyma zestaw gadżetów, w skład którego wejdzie torba, kubek, koszulka i mapa Puszczy Knyszyńskiej, oraz potwierdzenie uczestnictwa w pracach Naszego Projektu.

Zabrać ze sobą należy:

- Śpiwór,

- Odzież i buty do pracy.

Zgłoszenia i szczegółowe informacje pod numerem telefonu 600505509 lub e-mailem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zapraszamy do Kalitnika!

Drukuj