Wystawa_w_Eku_3Od 28 listopada 2015 r. do 13 lutego 2016 r. w Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku gościła nasza wystawa cietrzewiowia, będąca częścią projektu "Czynna ochrona cietrzewia na terenie obszaru specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 Puszcza Knyszyńska – etap II" realizowanego przez Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Zdjęcia znanych fotografików-przyrodników: Tomasza i Grzegorza Kłosowskich, Marka Kosińskiego, Michała Jastrzębskiego i Mateusza Matysiaka, prezentują sylwetkę cietrzewia, a cytaty z klasyków polskiej ornitologii Władysława Taczanowskiego i Jana Sokołowskiego dopełniają obraz zwyczajów tego pięknego kuraka.

Podczas inauguracji wystawy zaprezentowaliśmy też główne założenia i wyniki kończącego się już projektu. Na zakończenie spotkania, zebrani słuchacze mogli obejrzeć film zrealizowany przez PTOP „Sen o czarnym kogucie”. Dziękujemy Klubowi Miłośników Ptaków przy ełckim Centrum Edukacji Ekologicznej za zaproszenie i miłą atmosferę spotkania.

Wystawa_w_Eku_1Wystawa_w_Eku_4Wystawa_w_Eku_2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

thumb_080408_0503_Marek_KosinskiW dniach 29-30 października 2015 r. w Supraślu w Hotelu Knieja, ul. Aleja Niepodległości 6 Towarzystwo nasze organizuje konferencję podsumowującą realizację projektu pt. „Czynna ochrona cietrzewia na terenie obszarów specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 Puszcza Knyszyńska – etap II”.

Podczas tego spotkania planujemy omówić uzyskane efekty podjętych działań przez nasze Towarzystwo oraz zaprezentujemy rezultaty zrealizowanych dwóch etapów powyższego projektu. Podczas spotkania zapoznać się będzie można z wynikami prac terenowych, tj. monitoring liczebności populacji cietrzewia, monitoring siedliskowy, czy też z analizą zabranego materiału genetycznego cietrzewia z terenu Puszczy Knyszyńskiej.

Podzielimy się też doświadczeniem i wiedzą z przedstawicielami Lasów Państwowych, którzy w niedalekiej przyszłości planują kontynuować działania na rzecz ratowania podlaskiej populacji cietrzewia.

Wszelkie koszty związane z organizacją tegoż spotkania są współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Planowany harmonogram spotkania:

29 października 2015 r. – czwartek

·         10:00 – przyjazd na miejsce

·         10:15 – powitanie uczestników spotkania

·         10:20 – 11:00 – rezultaty, efekty działań podjętych przez PTOP na rzecz ochrony cietrzewia w I i II etapie projektu realizowanego na terenie Puszczy Knyszyńskiej

·         11:00 – 11:30 – zmiany liczebności cietrzewia w Puszczy Knyszyńskiej w XXI wieku.

·         11:30 – 12:10 – monitoring zmian hydrologicznych i siedliskowych na terenie Niecki Gródecko-Michałowskiej

·         12:10 – 12:30 – przerwa

·         12:30 – 13:10 – struktura genetyczna populacji cietrzewia w Puszczy Knyszyńskiej na tle krajowej populacji cietrzewia

·         13:10 – 14:30 – obiad

·         14:30 – 15:00 – ochrona cietrzewia w Puszczy Knyszyńskiej a Krajowy Program Ochrony Cietrzewia  

·         15:00 – 15:30 – mapa drogowa ochrony cietrzewia oraz przyszłe plany działań na rzecz ochrony cietrzewia, podjęte przez Lasy Państwowe

·         15:30 – 16:30 – panel dyskusyjny 

·         18:00 – uroczysta kolacja

30 października 2015 r. – piątek

·         08:00 – 09:00  – śniadanie

·         09:15 – 13:00 – wyjazd w teren, rezerwat Rabinówka, rezerwat Gorbacz, Stacja Terenowa PTOP w Kalitniku

·         13:30 – 14:30 – obiad

·         14:30 – zakończenie konferencji

Album okładka

            Recenzja albumu „PUSZCZA KNYSZYŃSKA pod parasolem”

Projekt czynnej ochrony cietrzewia w Puszczy Knyszyńskiej przyniósł dość niespodziewany owoc: album o tej puszczy, pokazujący tutejszy krajobraz, a dopiero w jego klimacie same cietrzewie, jak i zabiegi, mające służyć ich ochronie. Tej puszczy od dawna należał się jakiś portret – jest wszakże ewenementem, otaczając zewsząd duże miasto, a zarazem pozostając w miarę naturalną i dziką. No i tu właśnie najdłużej w tej okolicy Podlasia utrzymywały się tokowiska cietrzewi. Do dziś większość, niestety, zanikła. Ale od lat odbywa się tu inne, dotąd mało zauważane, tokowisko. Wszakże fotografowie przyrody, przemierzający tutejsze i wszelkie inne ostępy są trochę jak tokujące cietrzewie. Gdy tamte popisują się różami i lirami – to oni sprzętem, a potem stworzonymi przy jego pomocy obrazami, jak tamte mają też swoje rewiry i swoich rywali. Aby jednak tokowisko było tokowiskiem, trzeba się skupić, by z bliska pokazać swe walory innym. Cietrzewie mają od tego arenę tokową, fotografowie – wspólny album.

            Zebranie w jednej publikacji zdjęć różnych osób, o różnych spojrzeniach i różnym stopniu technicznego zaawansowania, to zadanie ryzykowne. Wszakże obrazy o rozmaitym poziomie potrafią się – jak i walczące koguty – ze sobą zderzać, czasem z niemiłym, tu na szczęście tylko dla oka, skutkiem. Tutaj do takiej kolizji nie doszło, nad wszystkim zapanował bowiem stosowny tokowik. Opracowujący graficznie album szczęśliwie zdjęcia podobierał i powiązał pod względem geometrycznym i kolorystycznym. A to jest w albumie podstawa. Nie może on być – jak się wciąż niektórym wydaje – po prostu zbiorem zdjęć, choćby najbardziej efektownych. Bo taki zbiór łatwo staje się nie zbiorem, ale zbieraniną, a obrazy nawzajem się zagłuszają. Tutaj, dzięki szczęśliwemu dobraniu makiety, stało się inaczej. Zdjęcia wizualnie wspomagają się nawzajem, a wtedy wydają się wręcz lepsze, niż są w rzeczywistości. To pomogło sprzedać najtrudniejszy tutaj temat, jakim były prace, służące czynnej ochronie cietrzewi. Powiedzmy sobie otwarcie, że zasypywanie rowów, koszenie łąk i przerzedzanie brzeźniaków – to nie są akcje, zachęcające do fotograficznego tokowania. Natomiast dzięki dobremu złożeniu całości trzy główne części tego dziełka nie odstają od siebie w żaden rażący sposób. Zaś w dobrej makiecie nawet skromne obrazy nabierają krasy – jak choćby błyski wody w bagiennym lesie czy zwykła jesienna brzózka, która wygląda nie gorzej, jakby wyglądała, gdyby... siadł na niej tokujący cietrzew.

            Niełatwe zadanie miał w tej sytuacji podpisujący zdjęcia dr Andrzej Kruszewicz, zmuszony w jednym podpisie zawrzeć często treść kilku zupełnie odmiennych w treści obrazów. Ale to doświadczony wyga; dziś dyrektor warszawskiego zoo, ale kiedyś białostocczanin, więc nie dziwią jego westchnienia do Puszczy, jakie zawarł we wstępie.

            Gdy piszę te słowa – cietrzewie na ostatnich tokowiskach Puszczy Knyszyńskiej jeszcze nie zaczęły tokować. Ale fotograficzne tokowisko już trwa i dało w efekcie, trzeba przyznać, całkiem ponętne widowisko.

Tomasz Kłosowski

 Publikacja powstała w ramach projektu „Czynna ochrona cietrzewia na terenie obszaru specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 Puszcza Knyszyńska – etap II” (POIS.05.01.00-00-328/10-00) współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

Kura_cietrzewia_z_pisklętami_fot._archiwum_KadzidłowoWystawa jest częścią projektu "Czynna ochrona cietrzewia na terenie obszaru specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 Puszcza Knyszyńska – etap II" realizowanego przez Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Zdjęcia znanych fotografików-przyrodników: Tomasza i Grzegorza Kłosowskich, Marka Kosińskiego, Michała Jastrzębskiego i Mateusza Matysiaka, prezentują sylwetkę cietrzewia, a cytaty z klasyków polskiej ornitologii Władysława Taczanowskiego i Jana Sokołowskiego dopełniają obraz zwyczajów tego pięknego kuraka. Dotychczas wystawa gościła w GOK w Michałowie, GCK w Gródku i GOK w Krynkach, czyli w gminach gdzie projekt jest realizowany. Następnym miejscem, gdzie będzie można ją podziwiać będzie Muzeum Przyrodniczo-Leśne w Białowieży podczas obchodów XXX-lecia Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków w dniach 13-15 marca 2015 roku. Zapraszamy.

Wystawa_w_GOK_w_MichałowieWystawa_w_GCK_w_GródkuWystawa_w_GOK_w_Krynkach

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KolorowankaW naszych działaniach edukacyjnych pamiętamy również o najmłodszych miłośnikach przyrody. Po wcześniej wydanym folderze opisującym cietrzewia, tym razem wydrukowaliśmy kolorowankę, która pozwoli kreatywnie spędzić czas w przedszkolu, szkole i w świetlicy. Niewielka książeczka zawiera gotowe do pomalowania kontury zwierząt i roślin wraz z ich kolorowymi wzorami na sąsiednich stronach. Dzięki kolorowance maluchy oswoją się z wyglądem rosiczki, wełnianki, rycyka czy derkacza.

Kolorowanka powstała w ramach projektu "Czynna ochrona cietrzewia na terenie obszaru specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 Puszcza Knyszyńska – etap II".

pdf PTOP_kolorowanka_druk.pdf

Sekretariat PTOP

ul. Ciepła 17 15-471 Białystok tel./fax.: 85 664 22 55, 85 6754862 sekretariat@ptop.org.pl

Biuro Regionalne w Olsztynie

ul. Murzynowskiego 18, 10-684 Olsztyn, tel./fax.: 89 533 68 66 smenderski@ptop.org.pl

Gospodarstwo rolne PTOP

Żywkowo 7 11-220 Górowo Iławeckie tel./fax.: 89 761 82 07 zywkowo@ptop.org.pl