slider-bocian-5

Busowe_Lapy__Rozan1Busowe_Lapy__Rozan2Busowe_Lapy__Rozan3Busowe_Lapy__Rozan4Busowe_Lapy__Rozan5Busowe_Lapy__Rozan6Busowe_Lapy__Rozan7

Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków rozpoczęło cykl spotkań z mieszkańcami zamieszkującymi tereny, na których jest realizowany projekt LIFE pn.” Ochrona bociana białego w dolinach rzecznych wschodniej Polski”.
Dawniej, wczesną wiosną w każdym wiejskim domu na Podlasiu i Kurpiach, 25 marca piekło się „busłowe łapy”. Były to bułki drożdżowe kształtem przypominające czteropalczastą łapę bociana. Miało to związek z przekonaniem, że ostatnie bociany powinny powrócić właśnie do tego dnia. W gwarze ludowej ”busioł” oznacza bociana. Ludzie wierzyli, że wkładając do gniazda bocianiego „busłowe łapy”, zwabią ptaka do gniazda znajdującego się na ich posesji, a dzięki temu szczęście i dostatek nie opuści ich przez cały rok. Tradycja ta, jak wiele innych, prawie zupełnie już zanikła na terenach realizacji projektu i aby ją kultywować zaplanowano 20 spotkań z mieszkańcami w celu wspólnego pieczenia ”busłowych łap”.
Pierwsze „busłowe łapy” za nami. 25 marca spotkaliśmy się z mieszkańcami gminy Mielnik, którzy tłumnie przybyli do Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji. Warsztaty podzielone były na dwie części. W pierwszej części poznawaliśmy przepis i zagniataliśmy drożdżowe ciasto. W drugiej wypiekaliśmy misternie przygotowane bocianie łapki. Na blachach do pieczenia pojawiały się również brony, sierpy, chałki a nawet kaczki. Najwięcej frajdy z pieczenia miały oczywiście dzieci, ale dorośli dorównywali im entuzjazmem. W przerwie zaprosiliśmy uczestników od obejrzenia filmu pn.”Kraina 1000 bocianów” zrealizowanego w ramach poprzedniego projektu ochrony bociana białego. Dużym zainteresowaniem cieszyły się projektowe gadżety koszulki i kubki. Dziękujemy Paniom z GOKSiR za pomoc, Pani Halinie, która pięknie opowiadał o tradycji pieczenia busłowych łap i wszystkim uczestnikom za kilka godzin wspólnej pracy pełnej radości.

Buslowe_lapy_Goniadz Buslowe_lapy_Goniadz1 Buslowe_lapy_Goniadz2 Buslowe_lapy_Goniadz3 Buslowe_lapy_Goniadz4

Buslowe_lapy_Goniadz5 Buslowe_lapy_Goniadz6 Buslowe_lapy_Goniadz7

Sekretariat PTOP

ul. Ciepła 17 15-471 Białystok tel./fax.: 85 664 22 55, 85 6754862 sekretariat@ptop.org.pl

Biuro Regionalne w Olsztynie

ul. Murzynowskiego 18, 10-684 Olsztyn, tel./fax.: 89 533 68 66 smenderski@ptop.org.pl

Gospodarstwo rolne PTOP

Żywkowo 7 11-220 Górowo Iławeckie tel./fax.: 89 761 82 07 zywkowo@ptop.org.pl