Zapraszamy Państwa na przedpremierowy pokaz filmu „Kraina tysiąca bocianów”

 

Bocian_bialy

Reżyseria i zdjęcia: Artur Homan, Saturnina Homan
Muzyka: Michał Lorenc
Producent: Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków

Miejsce i godziny pokazów filmu
KINOTEKA, Pałac Kultury i Nauki, Warszawa, 19 kwietnia 2015r.

11.00 – pokaz nr 1
12.30 – pokaz nr 2
14.00 - pokaz nr 3
15.30 - pokaz nr 4
17.00 - pokaz nr 5
18.00 - pokaz nr 6
19.00 - pokaz nr 7

 

 

O czym jest „Kraina tysiąca bocianów”?
W rolach głównych wystąpią bociany oraz Warmia, gdzie mieszkają.

 

Film jest ... oczywiście o bocianach i o tym jak spędzają czas w naszym kraju. Od wiosennych przylotów, budowania gniazd, walki o najlepszy pokarm, aż po opiekę nad pisklętami, naukę latania oraz jesienne odloty.

 

Zdjęcia zrealizowano na terenie obszaru Natura 2000 Ostoja Warmińska, ale w szczególności w bocianiej wsi Żywkowo – gdzie mieszka 30 osób i 60 bocianów. W okresie gdy w gniazdach są młode liczba bocianów jest czterokrotnie większa od liczby mieszkańców wsi.

 

Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków jest właścicielem pierwszego w Polsce bocianiego gospodarstwa rolnego znajdującego się w Żywkowie, gdzie prowadzi ekstensywną, przyjazną bocianom gospodarkę. Ekologicznymi kosiarkami są tu ... koniki polskie oraz krowy rasy „polska czerwona”, które przez cały rok zgryzają trawę na okolicznych łąkach.

 

Cechą charakterystyczną „Ostoi Warmińskiej” jest rolniczy krajobraz. Pola i łąki przeplatane terenami podmokłymi tworzą niezwykle cenną mozaikę ekosystemów. Występuje tu wiele zagrożonych gatunków, które na Zachodzie Europy, ze względu na intensyfikację rolnictwa giną w zastraszającym tempie.

 

Film można obejrzeć bezpłatnie.
Zapraszamy wszystkich chętnych. Bilety nie są potrzebne, wystarczy miłość do bocianów i przyrody. Prosimy o wysłanie emaila z podaniem godziny seansu filmowego, liczbą osób i nazwiskiem osoby rezerwującej miejsce. Adres rezerwacji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 

Konkursy
Po każdym seansie filmowym przewidujemy konkursy z nagrodami. Będą to ufundowane przez IKEA produkty z ptakami z serii ÖNSKEDRÖM. Pytania nie będą trudne, z odpowiedziami poradzi sobie każdy laik i uważny widz oglądający film. Zapytamy o bociany, ptaki, przyrodę. Podpowiedzi można szukać na zasilanej przez Energę stronie http://www.bociany.pl/ gdzie znajduje się np. Ogólnopolska Baza Gniazd Bociana Białego oraz Ogólnopolska Baza Aktywności na rzecz Bociana Białego... z podziałem na województwa i gminy.

Regulamin konkursów.

 

Prelekcje
W kawiarni na parterze Kinoteki można będzie posłuchać opowieści o ptakach, ogrodach, przyrodzie i ... energetykach z Energi. Warto przyjść przed seansem w kinie i spokojnie usiąść , słuchając prelekcji wygłaszanych przez pozytywnych ptasich szaleńców. Rzadko się zdarza, aby tylu ich zebrało się w jednym miejscu. Kawiarnia zapewni nieformalną atmosferę. Można zadawać pytania, dyskutować i oglądać zaprezentowane materiały.

 

Uwaga! Gośćmi specjalnymi będą ptaki drapieżne z Koła Naukowego AVES. Żeby nie zrobiło się zbyt ptasio ... pojawi się też opowieść o ogrodzie dla ptaków i jeży.

 

  • 12.30 - „Puszcza Białowieska - Światowe Dziedzictwo, Nasze Dziedzictwo, Nasza Odpowiedzialność. Olimpia Pabian z "Wejmutki, www.wejmutka.pl
  • 13.00 - „30-letni związek partnerski... Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków i ptaki, ptaszki, ptaszory." – relacje ptasio-ludzkie przedstawi Adam Zbyryt z PTOP
  • 13.30 - "Warmińskie Kwiecewo - ptasi raj, który trzeba uratować." - www.ratujkwiecewo.pl - przewodnikiem po raju będzie Sebastian Menderski z PTOP
  • 14.00 - „ENERGA i przyrodnicy pomagają chronić bociany.” Tę energetyczną symbiozę zaprezentuje Krzysztof Konieczny, prezes PTPP "pro Natura". http://www.bociany.pl/ oraz Infolinia 0- 801 Bocian (0 801-26-24-26)
  • 14.30 - "Sokolnictwo i tradycje sokolnicze" przedstawią pasjonaci z Koła Naukowego AVES (SGGW). Gośćmi specjalnymi będzie raróg i sowa płomykówka.
  • 15.00 - "Biologiczna ochrona z wykorzystaniem ptaków drapieżnych." Grzegorz Paluchowski z firmy „Aquila Falcony" przybędzie ze swoimi wspaniałym drapolami: myszołowcem oraz rarogiem i opowie o tym co i jak wspólnie robią.
  • 15.30 - „Cud zwany bocianem.” Bocianim cudotwórcą zostanie dr Andrzej Kruszewicz z Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie http://www.zoo.waw.pl/
  • 16.00 - „Co zrobić, jeśli znajdziemy rannego ptaka?” O ratowaniu ptaków opowie dr Agnieszka Czujkowska z Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Chronionych „Ptasi Azyl” http://ptasiazyl.zoo.waw.pl/
  • 16.30 - Ogród ekologiczny - dla ptaków i nie tylko", Leszek Sobczyński, architekt krajobrazu.

 

Nauka rysowania ptaków
Tak, tak, tak... można nauczyć się rysowania ptaków. Warsztaty przeprowadzi Dawid Kilon, przyrodnik z zacięciem rysowniczym http://rysunekprzyrodniczy.blogspot.com/ Dawid twierdzi, że nauczy rysowania każdego, nawet zupełnego laika.
Zapraszamy od godziny 12.00. Zajęcia potrwają do ostatniego chętnego i ostatnich sił prowadzącego. Zainteresowanych gości prosimy o zgłaszanie swojej obecności na email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Wystawy, rozmowy i zakupy
Rancho pod Bocianem zaprasza na kawę i rozmowy o aktywnym spędzaniu czasu pod Warszawą.

 

Będzie można zobaczyć lub kupić:

Książki z Oficyny Wydawniczej MULTICO (link http://www.multicobooks.pl/), która wydaje m.in. książki A. Kruszewicza i specjalizuje się w świetnych książkach dla dzieci
Obrazy Olgi Cieślak.
Ciuchy z motywem kolibrów i ptaków od Bohuski
Zdjęcia Stefana Kłosiewicza , który udzieli również porad związanych z fotografowaniem ptaków.
Przyrodniczą fotografię pani Gutek Zegier.
Budki lęgowe dla sikorek, wróbli, szpaków, jerzyków i kawek
Różności związane z sokołami ... zawieszki, obrazy, kubki i inne ciekawostki.
PTOP oraz „Wejmutka” będą sprzedawać koszulki, kubeczki, rozdawać foldery oraz zapraszać do Żywkowa i do Puszczy Białowieskiej.

 

Petycja przeciwko fajerwerkom

Podczas naszej imprezy będziemy zbierali podpisy na petycji przeciwko "najpotężniejszemu widowisku pirotechnicznemu" w Polsce, które ma zostać zorganizowane na Stadionie Narodowym. W ciągu siedmiu godzin odbędą się cztery wielkie pokazy sztucznych ogni. Międzynarodowe zespoły wystrzelą w sumie 6 tys. ładunków (ok. 40 ton). Dla porównania na pokazie zorganizowanym podczas warszawskiego sylwestra wystarczyły dwie tony. To nikomu niepotrzebna promocja środków pirotechnicznych, kreowanie mody i pokazanie, że strzelanie w mieście jest fajne. Przyłączamy się do zdania Gazety Wyborczej i również uważamy, że strzelanie w mieście wcale nie jest fajne. I niczemu nie służy.

Petycję można podpisać również on-line pod poniższym linkiem.

NIE STRZELAJCIE NA NARODOWYM

 

Polskim bocianom patronuje:

logo_energa

Nasze wydarzenie wspierają:

Rancho_Pod_Bocianem_-_Logo_Pion_copy

Ikea-logoIKEA od wielu lat koncentruje się na oszczędzaniu zasobów i ochronie środowiska naturalnego zgodnie ze swoją strategią zrównoważonego rozwoju People&Planet Positive. Chętnie wspiera inicjatywy, których celem jest zwiększenie dbałości o środowisko i edukacja w tym obszarze.

 

 

Przyjaciółmi są:

AVES_2    zoo_logo logo-azyl  logo_RDC   PROGRAM2    wyborcza_warszawa    gazeta  logoMZA

 

Organizatorzy:

logo_PTOP   logo_fundacji_LAS

 

Film "Kraina tysiąca bocianów" został wyprodukowany w ramach projektu "Ochrona populacji bociana białego na terenie obszaru Natura 2000 Ostoja Warmińska" finansowanego ze środków Instrumentu Finansowego dla Środowiska LIFE+ oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

loga_life

Sekretariat PTOP

ul. Ciepła 17 15-471 Białystok tel./fax.: 85 664 22 55, 85 6754862 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Biuro Regionalne w Olsztynie

ul. Murzynowskiego 18, 10-684 Olsztyn, tel./fax.: 89 533 68 66 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Gospodarstwo rolne PTOP

Żywkowo 7 11-220 Górowo Iławeckie tel./fax.: 89 761 82 07 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.