bocian_g_6Ostatni tydzień września 2011 roku… kręte drogi Ostoi Warmińskiej i wesoła ekipa z okolic Grajewa. To może oznaczać tylko kolejny etap projektu bocianowego! Od kilku dni na terenie północnej  części powiatu braniewskiego stawiane są słupy z platformami gniazdowymi.  Proces powstania takiego mieszkania dla bocianów wymaga silnych rąk, podnośnika oraz dużo chęci do pracy. Pierwszym etapem jest zrzucenie starego gniazda za pomocą wideł. Burzony dom to zawsze przykry obrazek, szczególnie że  tak skrzętnie i z zaangażowaniem budowany był przez bociany… ale wierzymy że nowe zawsze lepsze! Każdy ze słupów składa się z 3 elementów.

Do postawienia takiej konstrukcji niezbędny jest podnośnik i to jest najbardziej widowiskowe. Zawsze  podczas przeprowadzki boćków obecni są liczni mieszkańcy, którzy nie rzadko z drżeniem serca obserwują całe przedsięwzięcie. Strach o to czy nowe mieszkania spodobają się lokatorom miesza się z radością posiadania czystego dachu. Kiedy już słup stoi, umieszczana jest na nim piękna platforma na którą przenosi się część starego. Tak oto postawionych zostanie w tym roku 30 nowych, pięknych mieszkań. Mamy ogromną nadzieję że bociany, które przylecą w przyszłym roku będą mile zaskoczone i chętnie zajmą swoje nowe gniazda.

Emilia Menderska

Sekretariat PTOP

ul. Ciepła 17 15-471 Białystok tel./fax.: 85 664 22 55, 85 6754862 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Biuro Regionalne w Olsztynie

ul. Murzynowskiego 18, 10-684 Olsztyn, tel./fax.: 89 533 68 66 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Gospodarstwo rolne PTOP

Żywkowo 7 11-220 Górowo Iławeckie tel./fax.: 89 761 82 07 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.