slider-bocian-4

Na przełomie listopada i grudnia br. organizujemy cykl spotkań dotyczących ochrony bociana białego w ramach zadania E3. Do chwili obecnej odbyły się warsztaty w Wyszkowie, Ostrołęce i w Osowcu w siedzibie Biebrzańskiego Parku Narodowego.

W ramach warsztatów prezentujemy następujące zagadnienia:
- Założenia, cele, zasięg i realizacja projektu LIFE „Ochrona bociana białego w dolinach rzecznych wschodniej Polski”.
- Biologia i ekologia bociana białego.
- Pierwsza pomoc chorym i rannym ptakom oraz pisklętom, które zostały wyrzucone lub wypadły z gniazda, jak zająć się takim ptakiem, kogo powiadomić, jak zorganizować pomoc – prezentacja dr n. wet. Agnieszka Czujkowska, Kierownik Działu Rehabilitacji Zwierząt Dzikich, Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie.

Szkolenie skierowane jest do pracowników administracji samorządowej, zakładu energetycznego, RDOŚ i innych organów zajmujących się ochroną przyrody, pracowników parków narodowych i krajobrazowych, weterynarzy oraz strażaków. Prezentacje, po zakończeniu całego cyklu warsztatów zostaną zamieszczone na stronie internetowej projektu.

Harmonogram organizacji warsztatów:

16 listopada Wyszków, miejsce Urząd Miasta
21 listopada Ostrołęka, WSAP Ostrołęka
28 listopada Osowiec, budynek dyrekcji Biebrzańskiego Parku Narodowego
1 grudnia Białystok, Uniwersytet w Białymstoku, Instytut Biologii
15 grudnia Siemiatycze, Siemiatycki Ośrodek Kultury

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematem!

Jak zbadac bocianaKroplowke mozna podac do zyły w nodzeNalezy sprawdzic droznosc dzioba i nozdrzyOstrołekaSzkolenie WyszkowSzkolenie Wyszkow dr Agnieszka Czujkowska

Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków rozpoczęło cykl spotkań z mieszkańcami zamieszkującymi tereny, na których jest realizowany projekt LIFE pn." Ochrona bociana białego w dolinach rzecznych wschodniej Polski".Dawniej, wczesną wiosną w każdym wiejskim domu na Podlasiu i Kurpiach, 25 marca piekło się "busłowe łapy". Były to bułki drożdżowe kształtem przypominające czteropalczastą łapę bociana. Miało to związek z przekonaniem, że ostatnie bociany powinny powrócić właśnie do tego dnia.

W gwarze ludowej "busioł" oznacza bociana. Ludzie wierzyli, że wkładając do gniazda bocianiego "busłowe łapy", zwabią ptaka do gniazda znajdującego się na ich posesji, a dzięki temu szczęście i dostatek nie opuści ich przez cały rok. Tradycja ta, jak wiele innych, prawie zupełnie już zanikła na terenach realizacji projektu i aby ją kultywować zaplanowano 20 spotkań z mieszkańcami w celu wspólnego pieczenia "busłowych łap".

Pierwsze "busłowe łapy" za nami. 25 marca spotkaliśmy się z mieszkańcami gminy Mielnik, którzy tłumnie przybyli do Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji. Warsztaty podzielone były na dwie części. W pierwszej części poznawaliśmy przepis i zagniataliśmy drożdżowe ciasto. W drugiej wypiekaliśmy misternie przygotowane bocianie łapki. Na blachach do pieczenia pojawiały się również brony, sierpy, chałki a nawet kaczki. Najwięcej frajdy z pieczenia miały oczywiście dzieci, ale dorośli dorównywali im entuzjazmem. W przerwie zaprosiliśmy uczestników od obejrzenia filmu pn."Kraina 1000 bocianów" zrealizowanego w ramach poprzedniego projektu ochrony bociana białego. Dużym zainteresowaniem cieszyły się projektowe gadżety koszulki i kubki. Dziękujemy Paniom z GOKSiR za pomoc, Pani Halinie, która pięknie opowiadał o tradycji pieczenia busłowych łap i wszystkim uczestnikom za kilka godzin wspólnej pracy pełnej radości.

Busłowe łapyBusłowe łapyBusłowe łapyBusłowe łapyBusłowe łapyBusłowe łapyBusłowe łapyBusłowe łapyBusłowe łapyBusłowe łapyBusłowe łapyBusłowe łapyBusłowe łapyBusłowe łapyBusłowe łapyBusłowe łapy

Sekretariat PTOP

ul. Ciepła 17 15-471 Białystok tel./fax.: 85 664 22 55, 85 6754862 sekretariat@ptop.org.pl

Biuro Regionalne w Olsztynie

ul. Murzynowskiego 18, 10-684 Olsztyn, tel./fax.: 89 533 68 66 smenderski@ptop.org.pl

Gospodarstwo rolne PTOP

Żywkowo 7 11-220 Górowo Iławeckie tel./fax.: 89 761 82 07 zywkowo@ptop.org.pl