Bocian Biały w dolinach rzek

Właśnie zaczął się najtragiczniejszy czas dla młodych bocianów. Dlaczego? Większość z nich zginie w czasie pierwszego lotu, kolejne w ciągu najbliższych kilku dni, a większość w okresie następnych 2-3 miesięcy. Pierwszą wędrówkę przeżyje tylko 2 na 10 ptaków!

Co jest przyczyną? Największe zagrożenie stanowią sieci elektroenergetyczne. Te zabijają do 60% pierwszorocznych ptaków. To dlatego w naszym projekcie ochrony bociana białego realizowanego z funduszu Life, zabezpieczamy najniebezpieczniejsze elementy sieci elektroenergetycznej na 9 obszarach Natura 2000 w północno-wschodniej Polsce.

Poniżej kilka ptaków odnalezionych przez nas w ostatnim czasie. Smutny to widok. Lokalizacje najniebezpieczniejszych słupów zostaną wkrótce przekazane przez nas do PGE Dystrybucja S.A. Oddział Białystok (Grupa PGE), z którym współpracujemy i zostaną one zabezpieczone za pomocą urządzenia, które zaprojektowaliśmy, a skonstruowała firma HUBIX - prace pod napięciem. Nasze badania terenowe potwierdziły stuprocentową skuteczność tej metody. I co najważniejsze, jest ona 10 razy tańsza od dotychczasowego rozwiązania, tj. przebudowy słupa.

Jeśli zobaczycie martwe bociany pod słupem, nie czekajcie, informuje najbliższy zakład energetyczny ze wskazaniem na to rozwiązanie.

 

 zd1zd2zd3zd4zd5zd6

Sekretariat PTOP

ul. Ciepła 17 15-471 Białystok tel./fax.: 85 664 22 55, 85 6754862 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Biuro Regionalne w Olsztynie

ul. Murzynowskiego 18, 10-684 Olsztyn, tel./fax.: 89 533 68 66 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Gospodarstwo rolne PTOP

Żywkowo 7 11-220 Górowo Iławeckie tel./fax.: 89 761 82 07 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.