ochrona-ptakow

... i wkrótce większość wyruszy w podróż na południe, przez cieśninę Bosfor aż do Afryki Południowej. Trzymamy za nie kciuki.
W lipcu, kiedy młode ptaki były jeszcze w gniazdach, przeprowadziliśmy monitoring sukcesu lęgowego bocianów gnieżdżących się na obszarach Natura 2000 położonych w dolinach rzek: Narew, Bug, Biebrza, Omulew (dopływ Narwi) i Liwiec (dopływ Bugu). Sprawdziliśmy ponad 2000 gniazd, pracując w 3 dwuosobowych zespołach, przejechaliśmy prawie 8000 km. Liczyliśmy ptaki i z ziemi i z powietrza: przy użyciu drona.
Spędziliśmy w terenie dwa tygodnie – okres kiedy liczymy bociany jest krótki. Jeżeli zaczniemy za wcześnie nie zobaczymy młodych, które leżą na środku gniazda i z ziemi są praktycznie niewidoczne a jeżeli liczenie przedłuży się część ptaków może już zacząć latać. Z drona dobrze widać małe pisklęta – w takich sytuacjach pomaga nam nowoczesna technika, a 13 lipca mieliśmy już pierwsze lotne młode w dolinie Narwi, całe szczęście trzymały się blisko gniazda.
Dużą przyjemność sprawia nam odwiedzanie miejsc gdzie wymieniliśmy zagrożone gniazda na nowe i widzimy że są one zajmowane przez bociany.
Na naszej projektowej stronie wkrótce ukaże się notatka z wynikami monitoringu. Przekonamy się jak wypadł tegoroczny sukces lęgowy. Ponieważ lato było suche i gorące obawialiśmy się, że bociany miały za mało pokarmu. Jednak jest też możliwe, że na monitorowanym przez nas terenie, bliskość rzeki niwelowała wpływ suszy, a brak burz, porywistych wiatrów i nawałnic uchronił gniazda i młode przed zniszczeniem. Ze wstępnych obserwacji wynika, ze było dużo gniazd z 4 i 5 młodymi. Trafiło się nam nawet jedno z 6 ptakami, w Izbiszczach na Naturze – Bagienna Dolina Narwi! Czy w porównaniu z poprzednim rokiem bociany wychowały więcej piskląt - tego dowiemy się po podsumowaniu i porównaniu danych.

bocian 1Bronowo. Dolina Narwi.Dron "leci do pracy"Każde gniazdo wprowadzamy do bazy interenetowej wraz z danymi o połozeniu GPS ale dane zapisujemy też w sposób tradycyjny - analogowo na papierze.Obserwator i obiekt obserwacji w tle. Bardzo duże gniazdo, na starym budynku położone w miejscowości Mordy w dolinie Liwca.Ekipa PTOP w służbowych mundurkach. Dolina Bugu, Korczew.Gniazdo przeniesione w zimie 2018 roku na nowy słup, zajęte przez bociany: 4 młode odchowane! Budki lęgowe dla wróbli równiez zajęte. Na dachu zabezpieczenie przed ponownym wybudowaniem gniazda.Gniazdo przeniesione z dachu na nowy słup w 2017 roku, zajęte przez bociany - 5 młodych. Para próbowała odbudować gniazdo na dachu domu - przynosiła patyki na stare miejsce. Ścięciel, dolina Omulwi.Rekordowe gniazdo: 6 młodych w Izbiszczach, Bagienna Dolina Narwi.

Sekretariat PTOP

ul. Ciepła 17 15-471 Białystok tel./fax.: 85 664 22 55, 85 6754862 sekretariat@ptop.org.pl

Biuro Regionalne w Olsztynie

ul. Murzynowskiego 18, 10-684 Olsztyn, tel./fax.: 89 533 68 66 smenderski@ptop.org.pl

Gospodarstwo rolne PTOP

Żywkowo 7 11-220 Górowo Iławeckie tel./fax.: 89 761 82 07 zywkowo@ptop.org.pl