Bocian Biały w dolinach rzek

Aktualności

Skrzynki lęgowe dla wróbli i mazurków

05.04.2017

W ramach projektu ochrony bociana białego finansowanego ze środków Life, w celu zrekompensowania utraconych miejsc gniazdowania wróbli i mazurków postanowiliśmy pod każdym przeniesionym gniazdem montować 3 skrzynki lęgowe. Skąd ta liczba? Otóż kilka lat temu przeprowadziliśmy badania zasiedlenia gniazd bociana białego przez inne gatunki ptaków i okazało się, że ich głównymi mieszkańcami są wróble, mazurki i szpaki. Na jedno gniazdo przypadało średnio 3,5 pary. Pod koniec marca skontrolowaliśmy kilka z tych budek. Bocianów jeszcze nie było na gniazdach, ale wszystkie skrzynki miały już swoich lokatorów! Potwierdza, to, że jest to potrzebny i ważny element ochrony tych drobnych ptaków wróblowych. Zjawisko to zamierzamy zbadać dogłębniej.

1234

   

Busłowe Łapy – Różan 2017/04/01

05.04.2017

Busowe_Lapy__Rozan1Busowe_Lapy__Rozan2Busowe_Lapy__Rozan3Busowe_Lapy__Rozan4Busowe_Lapy__Rozan5Busowe_Lapy__Rozan6Busowe_Lapy__Rozan7
   

Busłowe Łapy – Goniądz 27/03/2017

05.04.2017

Buslowe_lapy_GoniadzBuslowe_lapy_Goniadz1Buslowe_lapy_Goniadz2Buslowe_lapy_Goniadz3Buslowe_lapy_Goniadz4Buslowe_lapy_Goniadz5Buslowe_lapy_Goniadz6Buslowe_lapy_Goniadz7
   

Poradnik ochrony bociana białego

22.03.2017

ogolW trakcie pisania projektu ochrony bociana białego do funduszu LIFE uznaliśmy, że niezwykle ważnym działaniem, które musimy zawrzeć w jego ramach, jest przeszkolenie szerokiej grupy interesariuszy, złożonej z pracowników samorządów terytorialnych, zakładów energetycznych, weterynarzy, członków ochotniczej straży pożarnej, ornitologów, czyli osób, które w swojej pracy na co dzień spotykają się problemami związanymi z tym gatunkiem. Aby wiedza zdobyta na tych spotkaniach nie została zapomniana, oraz aby mogła trafić także do szerszego grona odbiorców, podjęliśmy decyzję, że powinna zostać utrwalona, a najlepszym do tego rozwiązaniem jest stworzenie poradnika, zawierającego wszystkie najważniejsze zagadnienia. Jakież było nasze zdumienie gdy okazało się, że takie opracowanie już istnieje! Zostało stworzone w 2012 roku przez naszych przyjaciół z Towarzystwa Przyrodniczego „Bocian”. Po co wywarzać otwarte drzwi. Poprosiliśmy ich o możliwość uzupełnienia i dodruku opracowania, gdyż wydało nam się to najbardziej stosownym i naturalnym rozwiązaniem. Otrzymaliśmy zgodę, za co jesteśmy niezwykle wdzięczni i składamy serdeczne podziękowania.

Poradnik, który udostępniamy na stronie projektu w zakładce WYDAWNICTWA to doskonale napisane kompendium wiedzy, stworzone przez doświadczonych specjalistów: ornitologów, urzędników i weterynarzy, którzy niejednokrotnie łączą te profesje. Gwarantuje to, że przedstawione tematy są szeroko przeanalizowane i zawierają zbiór najlepszych praktyk. Znajdą w nim Państwo wszystko co do tej pory wymagało żmudnego przeszukiwania literatury, Internetu lub potrzeby dotarcia do specjalisty z danego tematu – od budowy platformy pod gniazdo, poprzez pomoc rannych i chorym ptakom, zagadnienia prawne, aż pod zimujące bociany.

Życzymy miłej lektury!

Zespół projektu LIFE

Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków

   

Pieczemy Busłowe łapy

22.03.2017

Zapraszamy wszystkich chętnych, na wspólne kultywowanie zapomnianej tradycji pieczenia drożdżowych bułek w kształcie bocianich łap. Warsztaty przeprowadzone zostaną w ramach zadania E.1. Warto się z nami spotkać, bo w czasie spotkań będzie można porozmawiać z doradcą rolnośrodowiskowym, a także zaopatrzyć się w nasze projektowe gadżety, koszulkę i kubek.

 

plakat

   

Inwentaryzacja gniazd bociana białego

23.02.2017

W 2016 roku rozpoczęliśmy inwentaryzację gniazd bociana białego wybudowanych przez ptaki na dachach budynków mieszkalnych i gospodarczych na posesjach gdzie właściciele chcieli przenieść gniazdo z dachu na słup oraz na starych słupach wolnostojących, zagrożonych zawaleniem. W tym roku pierwsza partia gniazd została przeniesiona na nowe słupy betonowe. Żeby zwiększyć prawdopodobieństwo, że zamiana zostanie zaakceptowane przez bociany, na platformie umieszczono część materiału ze starego gniazda. Ponieważ w trakcie przenoszenia materiału, zniszczeniu uległy również nisze zajmowane przez wróble i mazurki także i im proponujemy nowe miejsca gniazdowe – drewniane budki lęgowe przymocowane do słupa bezpośrednio pod platformą.

W pierwszej kolejności gniazda są przenoszone na obszarach Natura 2000 w dolinach rzek: Bug, Narew, Biebrza i Omulew. Przy okazji odbioru wykonanych prac mogłam podziwiać ogromne rozlewiska rzeki Omulew, zamarznięte o tej porze roku. Mam nadzieję, że będę miała okazję zobaczyć ten sam teren wiosną. Na zdjęciach fotorelacja z montażu słupów.

Zadanie realizowane w ramach projektu pn.: „Ochrona bociana białego w dolinach rzecznych wschodniej Polski", LIFEciconiaPL, nr LIFE15 NAT/PL/000728. Projekt realizowany jest przez Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków wraz z Biebrzańskim Parkiem Narodowym oraz Łomżyńskim Parkiem Krajobrazowym Doliny Narwi. Projekt dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu LIFE oraz przez niemiecką fundację Vogelschutz-Komitee e.V.

Gabriela Kułakowska

Gniazdo na stodole zagraża konstrukcji budynkuLutostanGniazdo na dachu, który właściciel domu chce remontowaćScieciel_zabezpieczony_dach_domuGniazdo na nowym słupieRozlewiska rzeki OmulewPrzenoszenie części gniazda na nowa platformęBudki dla wróblaków

   

Kalendarz bociani

09.01.2017

okladkaMamy już nowy kalendarz na 2017 roku z pięknymi akwarelami bociana białego autorstwa Marka Kołodziejczyka.

Całość do obejrzenia w zakładce wydawnictwa.

Kalendarze można odebrać w biurze PTOP ul. Ciepła 17 w Białymstoku.
   

Powołanie Komitetu Sterującego projektu

09.01.2017

W grudniu powołany został Komitet Sterujący projektu w składzie:

Roman Kalski – Dyrektor projektu

Beata Bezubik – Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku

Łukasz Krajewski - Biebrzański Parku Narodowy

Mariusz Sachmaciński – Dyrektor Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi.

   

Spotkanie rozpoczynające projekt

25.11.2016

W dniu wczorajszym - 2016/11/24 - odbyła się konferencja inaugurująca nasz projekt „Ochrona bociana białego w dolinach rzecznych wschodniej Polski” nr LIFE15 NAT/PL/000728, współfinansowany przez Unię Europejską z Instrumentu Finansowego dla Środowiska LIFE oraz niemiecką fundację Vogelschutz-Komitee e.V.

Na spotkaniu wspólnie z naszymi partnerami Łomżyńskim Parkiem Krajobrazowym Doliny Narwi i Biebrzańskim Parkiem Narodowym przedstawiliśmy założenia projektu oraz tematykę związaną z występowaniem bociana białego na świecie i zagrożeniami tego gatunku. 

Adam Zbyrytspotkanie_rozpoczynajace_projektwyklad_bociana

 

Edyta Kapowicz

fot. PTOP

   
logotypy