Bocian Biały w dolinach rzek

dima18Dużo pracy i zrealizowanych zadań już za nami, podczas których zdobyliśmy wiele ciekawych doświadczeń, wiedzy, nadszedł więc czas na podsumowania. W dniach 16-17 listopada 2019 r. odbyła się „Międzynarodowa konferencja dotycząca ochrony bociana białego”. Na spotkaniu podsumowaliśmy projekt oraz najnowszą wiedzę na temat bociana białego, w tym w szczególności zagadnień dotyczących praktycznej ochrony gatunku. Wśród prelegentów, poza pracownikami projektu, wystąpili reprezentanci instytutów i uniwersytetów z kraju i z zagranicy, członkowie Grupy Badawczej Bociana Białego. W niedzielę zaprosiliśmy uczestników na część terenową, gdzie zaprezentowaliśmy część zrealizowanych w projekcie zadań, m.in. gniazda przeniesione z zagrożonych lokalizacji, urządzenia elektryczne zabezpieczone przed porażeniem przez ptaki, doposażony i wyremontowany Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt w Grzędach w BbPN. Korzystając ze sprzyjających okoliczności przyrody wybraliśmy się na spacer ścieżką edukacyjną Wydmy na Czerwonym Bagnie. Dziękujemy prelegentom za bardzo ciekawe wystąpienia oraz wszystkim uczestnikom za cenne uwagi i owocne dyskusje.

 

Kolejny rok z rzędu śledzimy bociany leczone w ośrodku rehabilitacji w Biebrzańskim Parku Narodowym na Grzędach.

Tym razem założyliśmy nadajniki na 3 młode osobniki. Chcemy dowiedzieć się jaka jest efektywność leczenia bocianów w takich miejscach i jak się one zachowują po opuszczeniu ośrodków.

Niestety, nie mam dla Was dobrych wieści: dotychczas żaden z ptaków nie doleciał do Afryki. Wszystkie zginęły albo na liniach elektroenergetycznych, albo zostały zabite przez drapieżniki. Montowane nadajniki to urządzenia z „odzysku”. Zaprzyjaźnieni ornitolodzy z innych krajów na naszą prośbę odnajdowali martwe bociany i odsyłali nam nadajniki lub poszukiwaliśmy ich sami, gdy ptaki ginęły na terenie Polski.

Ten smutny obraz pokazuje ogromny sens i potrzebę naszych działań, polegających na zabezpieczeniu niebezpiecznych słupów w naszym projekcie Life.

http://www.ptop.org.pl/…/bocian-bialy-w-ne-…/aktualnoci.html

Mamy nadzieję, że w końcu tym trzem się uda! Trzymajcie za nie kciuki!

nadajniki1nadajniki 2nadajniki 3

kulkiTo wypluwki bocianów białych! Tak, są takie duże! A czym są? To zlepek niestrawionego i wydalonego pokarmu, głównie kości, sierści, piór i pancerzy chitynowych owadów. Widzicie te opalizujące fragmenty? To właśnie takie pokruszone pancerzyki chrząszczy.

Po co je zbieramy? To kolejny element naszych badaniach jakie prowadzimy w projekcie Life, w ramach którego zajmujemy się ochroną tego gatunku. Chcemy poznać skład diety bocianów białych gniazdujących w dolinie Narwi i Biebrzy, aby w przyszłości lepiej je chronić.

Wyniki poznany niedługo. Teraz wypluwki są w laboratorium i są rozkładane na części pierwsze i badane przez specjalistów. Jak tylko otrzymamy informację na temat tego co jedzą nasze bociany, na pewno podzielimy się tą informacją.

 

Właśnie zaczął się najtragiczniejszy czas dla młodych bocianów. Dlaczego? Większość z nich zginie w czasie pierwszego lotu, kolejne w ciągu najbliższych kilku dni, a większość w okresie następnych 2-3 miesięcy. Pierwszą wędrówkę przeżyje tylko 2 na 10 ptaków!

Co jest przyczyną? Największe zagrożenie stanowią sieci elektroenergetyczne. Te zabijają do 60% pierwszorocznych ptaków. To dlatego w naszym projekcie ochrony bociana białego realizowanego z funduszu Life, zabezpieczamy najniebezpieczniejsze elementy sieci elektroenergetycznej na 9 obszarach Natura 2000 w północno-wschodniej Polsce.

Poniżej kilka ptaków odnalezionych przez nas w ostatnim czasie. Smutny to widok. Lokalizacje najniebezpieczniejszych słupów zostaną wkrótce przekazane przez nas do PGE Dystrybucja S.A. Oddział Białystok (Grupa PGE), z którym współpracujemy i zostaną one zabezpieczone za pomocą urządzenia, które zaprojektowaliśmy, a skonstruowała firma HUBIX - prace pod napięciem. Nasze badania terenowe potwierdziły stuprocentową skuteczność tej metody. I co najważniejsze, jest ona 10 razy tańsza od dotychczasowego rozwiązania, tj. przebudowy słupa.

Jeśli zobaczycie martwe bociany pod słupem, nie czekajcie, informuje najbliższy zakład energetyczny ze wskazaniem na to rozwiązanie.

 

 zd1zd2zd3zd4zd5zd6

Pod każdym przeniesionym gniazdem bociana białego wywieszamy 3 budki lęgowe typu A. Jest ich już prawie 1000, a każda z nich zajęta! W tej mazurki wyprowadzają właśnie drugi lęg.

A jak u Was? Wywieszacie budki dla ptaków? Czy mają one jeszcze swoich lokatorów?

budki1budki2budki3

nagrody bociani konkursfotograficznyW czerwcu b.r. Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi w Drozdowie ogłosił ogólnopolski konkurs fotograficzny pn. „Bocian biały”. Konkurs ten wchodzi w zakres projektu „Ochrona bociana białego w dolinach rzecznych Polski Wschodniej” LIFE15 NAT/PL/000728 - LIFEciconiaPL dofinansowanego przez Unię Europejską oraz niemiecką fundację Vogelschutz-Komitee e.V.

Z różnych zakątków kraju zaczęły spływać do siedziby Parku w Drozdowie zdjęcia świadczące o tym, jak wdzięcznym modelem może być bocian. Brodzący, żerujący, lecący, karmiący, wysiadujący... - żadna sytuacja z bocianiego życia nie umknęła uwadze osób robiących zdjęcia. Jury w składzie: Zdzisław Folga, Anna Bureś, Marek Maliszewski miało niemały problem z wyborem najciekawszych ujęć. Po długich obradach zdecydowano się przyznać trzy nagrody główne i sześć wyróżnień.

W dniu dzisiejszym odbyło się uroczyste wręczenie nagród połączone z plenerową wystawą najciekawszych prac - fotorelacja w załączeniu. Wspomnianą wystawę będzie można oglądać w siedzibie Parku oraz w trakcie różnych imprez plenerowych. Wszystkim nagrodzonym i biorącym udział serdecznie gratulujemy i mamy nadzieję, że dzięki konkursowi bocian biały stał się ptakiem bliższym, bardziej poznanym, mniej tajemniczym. Już niebawem pożegnamy się z bocianami, przed którymi długa podróż na zimowiska. Wrócą do nas w marcu wraz z nadejściem wiosny.

Konkurs jest realizowany w ramach projektu "Ochrona bociana białego w dolinach rzecznych Polski Wschodniej." LIFE15 NAT/PL/000728 - LIFEciconiaPL dofinansowanego przez Unie Europejską w ramach programu LIFE oraz niemiecką fundację Vogelschutz-Komitee e.V. Prosimy o zapoznanie się z warunkami na stronie http://www.lpkdn.wrotapodlasia.pl/pl/767668e91bdc94d/ogolnopolski-konkurs-fotograficzny-pt-bocian-bialy.html

 

konkurs

Rozpoczęliśmy realizację kolejnego etapu zadania C.2 Pamiętacie jak wiosną badaliśmy za pomocą radaru przelot ptaków nad linią wysokiego napięcia w miejscowości Ruś? W tym miejscu linia przecina rzekę Narew, do której kilkaset metrów dalej wpada Biebrza. Przypominamy, że monitoring radarowy miał na celu ocenę zagrożenia jakie niesie ten fragment linii elektroenergetycznej w związku ze śmiertelnymi kolizjami, przed założeniem znaczników dla ptaków. Kilka dni temu firma ELTEL Networks Energetyka S.A. zamontowała na przewodzie odgromowym, przy użyciu specjalnie skonstruowanego do tego celu drona, znaczniki typu FireFly. Te niewielkie obrotowe i odblaskowe urządzenia, mają na celu zwiększać widoczność przewodów. Wstępne badania potwierdziły ich wysoką skuteczność w ochronie ptaków przed kolizjami z elektroenergetycznymi sieciami napowietrznymi. W przyszłym roku ponownie z wykorzystaniem radaru zbadamy efektywność podjętych działań. To pierwsze tego typu badania na świecie z wykorzystaniem radaru i jedno z pierwszych zastosowań drona do zabezpieczania linii wysokiego napięcia w celu ochrony ptaków.

Znaczniki linii energetycznej.Znaczniki linii energetycznej.44128992 10156788032441683 6471280538312245248 oZnaczniki linii energetycznej.Znaczniki linii energetycznej.Znaczniki linii energetycznej.

W dniach 2-7.10. 2018r. połączone bocianie ekipy z Biebrzańskiego Parku Narodowego, Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi oraz PTOP, przebywały w Portugalii i zachodniej Hiszpanii. Wyjazd odbył się w ramach zadania F.4 Tworzenie sieci z innymi projektami. Mieliśmy okazję zobaczyć jak radzi sobie tamtejsza, prawdopodobnie największa na świecie populacja bocianów, oraz spotkać się z przedstawicielami organizacji prowadzących podobne działania do tych, które realizujemy w naszym projekcie.. Na tamtym terenie zagrożenie ze strony linii energetycznych zostało już dawno zidentyfikowane, jako podnoszące w istoty sposób śmiertelność wielu gatunków ptaków, nie tylko powszechnych tam bocianów, ale licznie, na Półwyspie Iberyjskim, występujących ptaków szponiastych. Stowarzyszenia #LigaparaaProtecção i #AssociaçãoTransumãnciaeNatureza zaimponowały nam zainstalowanymi na tysiącach słupów wysokiego napięcia zabezpieczeniami, które chronią ptaki przed porażeniem oraz wieloma kilometrami linii energetycznych z zamocowanymi znacznikami, czyniącymi je dużo lepiej dla ptaków widocznymi. Ponieważ część z tych urządzeń zamontowano już nawet kilkanaście lat temu, nasi portugalscy koledzy mogli pochwalić się dużą wiedzą dotyczącą skuteczności i trwałości poszczególnych rozwiązań. Dla dociekliwych, chcących poznać szczegóły tych projektów, podajemy numery: LIFE14 NAT/PT/000855 i LIFE13 NAT/PT/001300. My z kolei zaskoczyliśmy ich wykorzystaniem radaru do oceny kolizyjności linii oraz szybkim i tanim instalowaniem znaczników na liniach przy użyciu specjalistycznego drona.

W uzupełnieniu spotkań odwiedziliśmy znajdującą się niedaleko za granicą Portugalii hiszpańską bocianią wioskę – Caseres. Warto zauważyć, że bociany są tam zupełnie niewybredne, jeśli chodzi o wybór miejsca gniazdowania, powszechnie zajmują: słupy wysokiego napięcia, wszelkie dachy – także płaskie, platformy przyjmują z wdzięcznością bez względu na zagęszczenie i jakość wykonania, czy – jak w tej wiosce – na głazach i skałach!

Wizyta studyjna w PortugaliiWizyta studyjna w PortugaliiWizyta studyjna w PortugaliiWizyta studyjna w PortugaliiWizyta studyjna w Portugalii43788293 10156780805306683 7759384240185147392 oWizyta studyjna w PortugaliiWizyta studyjna w Portugalii44027524 10156780805291683 3591448770992144384 n

Sekretariat PTOP

ul. Ciepła 17 15-471 Białystok tel./fax.: 85 664 22 55, 85 6754862 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Biuro Regionalne w Olsztynie

ul. Murzynowskiego 18, 10-684 Olsztyn, tel./fax.: 89 533 68 66 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Gospodarstwo rolne PTOP

Żywkowo 7 11-220 Górowo Iławeckie tel./fax.: 89 761 82 07 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.