Skip to main content

Przed nami kolejny sezon wypasowy

W kwietniu 2017 r. Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków rozpoczęło realizację projektu pn. "Czynna ochrona ptaków wodno-błotnych w Dolinie Górnej Narwi PLB200007". Do tej pory ogrodziliśmy niemal 115 ha łąk i wybudowaliśmy ponad 4 000 m. ogrodzeń. Już wkrótce ruszamy z kolejnymi pracami nad budową nowej infrastruktury (brody, wiaty dla koni, wodopoje, remonty dróg, ogrodzenia).

Od czerwca 2017 r., na łąkach w okolicach wsi: Ploski, Puchły, Trześcianka, Ryboły i Koźliki, prowadziliśmy wypas polskiej czerwonej krowy i koników polskich. Ponad 250 zwierząt zgryzało roślinność, głównie turzyce, trzciny, trawę aby na nadnarwiańskie łąki mogły powrócić i gniazdować w optymalnych warunkach między innymi: dubelt, derkacz, błotniak stawowy, rycyk, kropiatka, krwawodziób, czajka i batalion. Z początkiem maja nasza dzielna grupa wypasowa powróci na łąki, by kontynuować odtwarzanie siedlisk.

Wypas nierozerwalnie wiąże się z transportem zwierząt z Kalitnika (gdzie znajduje się nasza Stacja Terenowa) na łąki i w drugą stronę. Składamy w tym miejscu podziękowania wszystkim wolontariuszom zaangażowanym w pracę z konikami oraz za pomoc przy ich przeprowadzkach i załadunkach. W 2017 r. było Was ponad 30 osób! Zapraszamy do współpracy również w tym roku, a jeśli ktoś nie miał jeszcze styczności z konikami i obawia się, czy da sobie radę, to uspokajamy - wszystko pokażemy i nauczymy kontaktu i pracy z końmi. Zachęcamy też do śledzenia wiadomości znajdujących się na profilu "Konik polski - hodowla Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków" na facebook'u, gdzie informujemy o sprawach bieżących w naszym stadzie.

Chcemy także podzielić się z Wami bogactwem przyrodniczym Doliny Górnej Narwi, dlatego organizujemy dwie wycieczki: 7 kwietnia i 26 maja. Będą to całodniowe wyjazdy, podczas których każdy zainteresowany będzie mógł podziwiać stada ptaków na rozlewiskach oraz zapoznać się z podejmowanymi przez nas działaniami i zwierzętami, które odgrywają tutaj najważniejszą rolę. Zapewniamy transport, jednakże liczba miejsc jest ograniczona, dlatego już teraz zachęcamy do przesyłania zgłoszeń na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Więcej szczegółów wkrótce.

 2 1 3 4 5

Projekt "Czynna ochrona ptaków wodno-błotnych w Dolinie Górnej Narwi PLB200007" o numerze: POIS.02.04.00-00-0131/16 współfinansowany jest przez Unię Europejską ze Środków Funduszu Spójności w ramach działania 2.4. Ochrona przyrody i edukacja ekologiczna, oś priorytetowa II: Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

logotypy