dz_10.2009_03 W dniu dzisiejszym dotarła do nas wiadomość o śmierci Janusza Korbela. Od razu wyobraziłem sobie jak życie w Puszczy Białowieskiej zamarło na ułamek sekundy, zamarło w smutku i strachu. W smutku, bo odszedł wielki przyjaciel, a w strachu bo została pustka i nie wiadomo co dalej bez Janusza. Kto teraz stanie w jej obronie? Myślę sobie też, że z kolei następny ułamek sekundy był radosny. Bo Janusz jest już na zawsze w Puszczy pośród wszystkich drzew, odpoczywa pod wykrotem z watahą wilków i z leśną pszczołą zbiera nektar z leśnych kwiatów. 

Janusz od lat mieszkał w Białowieży i bardzo aktywnie działał na rzecz ratowania Puszczy przed zapędami tych którzy chcą ją w nieskończoność „zagospodarowywać”. Jego blog, nie zliczone artykuły, wywiady udzielane do mikrofonu i kamery, spotkania z ludźmi zwykłymi-szarymi, ale i tymi ze szczytów zarówno ukazywały piękno i unikalność tego Lasu, a przede wszystkim troskę o jego przyszłość.

Prawie 25 lat temu poznałem Janusza w Bielsku Białej, w dolinie Wapienicy. Od razu zapisałem się do Pracowni na rzecz Wszystkich Istot. Liczne wspólne warsztaty na Mazurach i Podlasiu. Pamiętam tańce na łąkach w Tykocinie. Kształtowałeś tego studenta z Olsztyna. Nadal chodzę i czasem rozmawiam z drzewami tak jak mnie wtedy uczyłeś. Oczywiście nie zawsze zgadzaliśmy się co do metod działania, czy rodzaju użytych słów. Mieliśmy też nasz „ciche” lata, kiedy każdy z nas podążał inną ścieżką. Ale zawsze chodziło o Puszczę Białowieską bez siekier i pił, o pozwolenie jej żyć wg własnej sprawdzonej przez tysiące lat drogi.

Januszu brakuje nam Ciebie.

Romek Kalski w imieniu własnym i wszystkich członków PTOP.

fot. Tomasz Niechoda 

Sekretariat PTOP

ul. Ciepła 17 15-471 Białystok tel./fax.: 85 664 22 55, 85 6754862 sekretariat@ptop.org.pl

Biuro Regionalne w Olsztynie

ul. Murzynowskiego 18, 10-684 Olsztyn, tel./fax.: 89 533 68 66 smenderski@ptop.org.pl

Gospodarstwo rolne PTOP

Żywkowo 7 11-220 Górowo Iławeckie tel./fax.: 89 761 82 07 zywkowo@ptop.org.pl