Zapisz się

Aktualności

Władysław Andrejew - pożegnanie

27.03.2017

wladek25. marca 2017 r., dzień po przylocie pierwszych bocianów do Żywkowa odszedł ich wielki przyjaciel, Pan Władek Andrejew. Był to człowiek z pasją, który jako pierwszy we wsi roztoczył opiekę nad bocianami w czasach, kiedy nie było to jeszcze popularne. Budował platformy, wkładał pisklaki, które wypadły z powrotem do gniazd, pomagał rannym bocianom.
Był również przyjacielem naszego gospodarstwa. Zawsze służył dobrą radą i pomocną dłonią. Niejednokrotnie ratował z opresji w kryzysowych sytuacjach. Turystów zawsze witał szerokim uśmiechem, gawędą o bocianach i żartem, którym przełamywał pierwsze lody. Przez media nazywany niejednokrotnie „Bocianim Królem”.
Kochany Panie Władku, zostanie Pan na zawsze w naszych sercach, myślach, opowieściach. Każdy widok i klekot żywkowskiego bociana przyniesie ciepłe wspomnienie o Panu. Mamy nadzieję, że jest Pan teraz w lepszym świecie, bliżej swoich skrzydlatych przyjaciół i uśmiecha się do nas tam z góry…

Pogrzeb odbędzie się 28.03.2017 o godz 11 w Cerkwii w Górowie Iławeckim.

Rodzinie składamy głębokie wyrazy współczucia.

 

Nie tylko Żywkowo, czyli o przenosinach gniazda w Jarzeniu

18.01.2017

011Co prawda w samym Żywkowie mamy mnóstwo pracy związanej z bocianami, ale zdarza nam się podejmować interwencje także w innych koloniach lęgowych. We wsi Jarzeń mieszka Pani Jarosława Szkólnik. Jest to biedna, starsza Pani (78 lat), która mieszka samotnie i bardzo potrzebowała pomocy przy "bocianim" problemie. Otóż Pani Jarosława mieszka w domu, na dachu którego od ponad 50 lat gniazdują bociany. W roku 2007 założyliśmy pod gniazdem drewnianą platformę dachową w ramach projektu finansowanego z EkoFunduszu i GEF. Niestety obecnie stan samego dachu znacznie się pogorszył. W wyniku nacisku ciężaru gniazda na dach, połamały się krokwie i dach wymaga natychmiastowego remontu a gniazdo groziło upadkiem. Istniało też duże prawdopodobieństwo, że gniazdo wpadnie do środka budynku, zagrażając życiu i zdrowiu ludzi. Na szczęście na posesji Pani Jarosławy znajdował się nowy słup energetyczny. Najprostszym zatem rozwiązaniem był montaż metalowej platformy na słupie i przeniesienie tam gniazda. Tak też uczyniliśmy.
Cała akcja nie odbyłaby się gdyby nie pomoc Fundacji Przyrodniczej pro Natura, która pomogła nam w organizacji podnośnika a także gdyby nie Energa Operator, który ten podnośnik udostępniła i przywiozła nową, metalową platformę. Serdecznie dziękujemy! W akcji uczestniczyli nasi wolontariusze - Michał Wawirowicz i Tadeusz Baraniecki, dzięki chłopaki!

Sebastian Menderski i Adam Łopuszyński

   

VII Akcja Wierzba już 13.02.2016 r. Zapraszamy!

08.02.2016

4Zapraszamy na VII edycję Akcji Wierzba. Tradycyjnie odbędzie się ona w bocianiej wsi Żywkowo (gm. Górowo Iławeckie). A na czym polega akcja i po co to robimy?

Drzewiaste wierzby w przyrodzie żyją krótko ze względu m.in. na właściwości drewna. Łamią się pod ciężarem swoich konarów, taka ich natura. Za to rosną szybko i dają dużo drewna, choć niezbyt kalorycznego. Człowiek, by przedłużyć "produkcję" drewna wierzbowego, postanowił nie wycinać drzew w całości, tylko je ogławiać. Zauważył bowiem, że ten zabieg nie zabija drzewa - w ciągu kilku lat odbudowywuje ono swoją koronę. Z ogławiania nauczyły się korzystać zwierzęta - W miejscu zabiegu powstają dziuple i "zakamarki" wykorzystywane jako miejsca rozrodu czy schronienia wielu zwierząt np. (nietoperze, trzmiele, gryzonie, czy ptaki - dudek, kraska, pójdźka, pleszka). I tak w Żywkowie pomagamy zwierzętom, ale i ludziom, gdyż drewno trafia do właścicieli drzew i posłuży jako opał. Sami mieszkańcy już coraz rzadziej ogławiają swoje wierzby, bo brak im zdrowia, czasu czy sprzętu albo rąk do pomocy w wyludniających się wsiach...

Wszystkich chętnych do udziału w akcji zapraszamy 13 lutego 2016 r (sobota). Zaczynamy od godz 9. Wieś jest taka mała, że na pewno nas znajdziecie. Dla chętnych, oferujemy darmowe miejsce noclegowe w naszej stacji terenowej w Żywkowie (nr 7) z piątku na sobotę, czyli z 12 na 13 lutego 2016 r. Osoby chcące korzystać z noclegu proszone są o zgłoszenie na mejla: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Oprócz noclegu każdy wolontariusz może liczyć na kiełbasę na ognisko oraz rękawice do pracy. Posiadamy 3 pilarki spalinowe, więc jeśli ktoś ma swoją, niech ją zabierze. Paliwa do nich także nie zabraknie.

Co zabrać ze sobą? Dla chętnych na nocleg: śpiwór, ręcznik, kapcie i inny ekwipunek potrzebny do noclegu (poduszki, maskotki i inne takie), prowiant na kolację i śniadanie. Ci co przyjadą w sobotę bezpośrednio na akcję nie powinni zapomnieć o odpowiednim obuwiu (sprawdzają się ciepłe kalosze) i oczywiście termos z herbatą.

Zgłoszenia mejlem na Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , telefonicznie na 609 306 989 lub poprzez Fb.

   

Żywkowo - Miejsce Przyjazne Rowerzystom

26.11.2015

green_velo Z przyjemnością informujemy, że nasz obiekt posiada rekomendację MPR - Miejsca Przyjaznego Rowerzystom na Wschodnim Szlaku Rowerowym Green Velo. Oznacza to, że przeszliśmy pozytywnie procedurę weryfikacji, przeprowadzoną przez audytorów szlaku Green Velo. Sprawdzani byliśmy pod kątem kryteriów "przyjazności dla rowerzystów", a w naszej ofercie znajdziecie usługi dedykowane turystom rowerowym. Zapraszamy serdecznie do skorzystania z naszej oferty i jednocześnie do odwiedzenia Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo. Więcej o szlaku przeczytać można na stronie internetowej www.greenvelo.pl

   

Akcja „Paint"

25.05.2015

Akcja_paint_PTOP

Chcesz spędzić weekend na łonie natury, a przy tym pomóc nam zadbać o naszą stację terenową? Zapraszamy na akcję wolontariacką „Paint". Kto z nas nie korzystał z klasyka wśród programów graficznych jakim jest PAINT? Specjalnie z myślą o Was stworzyliśmy tę akcję, abyście mogli przenieść swoje umiejętności do realnego świata- na płoty, tablice i wieżę widokową. Dzięki tej akcji wspólnie będziemy mogli zadbać o to, co stanowi duży walor edukacyjny w naszej wsi- tablice edukacyjne, z których przybywający turyści mogą powiększyć swoją wiedzę na temat okolicznej fauny i flory, więżę widokową, z której można zajrzeć do bocianiego gniazda, czy bardziej przyziemną, aczkolwiek reprezentatywną rzecz jaką jest płot naszego gospodarstwa.

Co oferujemy:

- pobyt w naszym gospodarstwie od 04.06 do 07.06 (długi weekend)
- obiady (śniadania i kolacje we własnym zakresie)
- dobrą zabawę
- ognisko z kiełbaskami
- pokaz filmu

Miejsce: Żywkowo 7, kod 11-220
Termin: 04.06- 07.06.2015
Liczba miejsc: 10

Chęć uczestnictwa prosimy zgłaszać telefonicznie 89 761 82 07 lub za pośrednictwem maila Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. do poniedziałku 01.06.2015. Serdecznie zapraszamy!

   

Strona 1 z 3

Sekretariat PTOP

ul. Ciepła 17 15-471 Białystok tel./fax.: 85 664 22 55, 85 6754862 sekretariat@ptop.org.pl

Biuro Regionalne w Olsztynie

ul. Murzynowskiego 18, 10-684 Olsztyn, tel./fax.: 89 533 68 66 smenderski@ptop.org.pl

Gospodarstwo rolne PTOP

Żywkowo 7 11-220 Górowo Iławeckie tel./fax.: 89 761 82 07 zywkowo@ptop.org.pl