Skip to main content

Wydawictwa

ogolthumb wet angPoradnik to kompendium wiedzy, stworzone przez doświadczonych specjalistów: ornitologów, urzędników i weterynarzy, którzy niejednokrotnie łączą te profesje. Gwarantuje to, że przedstawione tematy są szeroko przeanalizowane i zawierają zbiór najlepszych praktyk. Znajdą w nim Państwo wszystko co do tej pory wymagało żmudnego przeszukiwania literatury, Internetu lub potrzeby dotarcia do specjalisty z danego tematu – od budowy platformy pod gniazdo, poprzez pomoc rannych i chorym ptakom, zagadnienia prawne, aż po zimujące bociany.

pdfPoradnik ochrony bociana białego (4 236 KB)

pdfPoradnik ochrony bociana białego dla weterynarzy (3 457 KB)

pdfA guide for the protection of the white stork (5 186 KB)

 

PTOP_ksiazkaPublikacja ta podsumowuje nasze działania w zakresie czynnej ochrony torfowisk wysokich w woj. warmińsko-mazurskim. Znajdują się w nim opisy torfowisk Gązwa, Sołtysek i Zielony Mechacz z wyszczególnieniem siedlisk "naturowych". Ponadto publikujemy w niej wyniki krótkotrwałego monitoringu wykonanych działań.

 pdf Ochrona_i_renaturyzacja_torfowisk.pdf (13.39 MB)

 

 

 

ekranyCelem publikacji jest zwrócenie uwagi na rozmiar problemu, jakim jest rozbijanie się ptaków o transparentne powierzchnie szklane lub z tworzyw sztucznych, w tym w szczególności o przezroczyste ekrany akustyczne. Ponadto ocena skuteczności dotychczas stosowanych rozwiązań oraz przybliżenie i przedstawienie najnowszych osiągnięć służących ograniczaniu tego problemu. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy włączyli się w akcję liczenia ptaków ginących pod ekranami i udostępnili zdjęcia do publikacji. Wasza praca dostarczyła nam cennych danych i przede wszystkim niezaprzeczalnych dowodów na wpływ przezroczystych ekranów akustycznych na zwiększenie śmiertelności ptaków.

pdf poradnik ochrony ptaków.pdf (4 640 KB)

 

 

renaturalizacja

 

Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków od blisko 20 lat zajmuje się renaturalizacją strefy buforowej Narwiańskiego Parku Narodowego. W ramach programu wykonano szereg zadań służących przywróceniu walorów przyrodniczych obszaru. Dofinansowanie ze strony Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  umożliwiło przeprowadzenie w ramach projektu „Ocena efektów programu renaturalizacji strefy buforowej Narwiańskiego Parku Narodowego” inwentaryzacji i badań służących podsumowaniu dotychczasowych działań oraz ocenie zmian siedliskowych w kontekście prowadzonego programu. Niniejsze opracowanie zawiera streszczenia metodyki i wyników wykonanych badań. Zachęcamy do lektury.

pdf Ocena efektów renaturalizacji.pdf (2 564 KB)

 

ptasie_m Przedstawiamy 18 wartych do odwiedzenia ptasich miejsc, tras w podlaskich ptasich ostojach z mapkami i opisem: jak dotrzeć na miejsce, jak się ubrać, wyposażyć, kiedy jechać oraz najważniejsze – co możemy zobaczyć, od gatunków pospolitych do tzw. „rarytów” – ciekawostek ornitologicznych.  Przewodnik „Ptasie Miejsca” powstał dzięki współpracy ponad 20 autorów tekstów i zdjęć. Dziękujemy wszystkim autorom za wkład. Nakład publikacji wyczerpany.

pdf ptasie miejsca 1.pdf (5 153 KB)

pdf ptasie miejsca 2.pdf (4 903 KB)

 

ogrody_mTekst wydawnictwa, poświęconego zakładaniu ogrodów przyjaznych ptakom, opracował dr Andrzej Kruszewicz Dyrektor Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie, wspaniały ornitolog i członek PTOP w jednej osobie. Jakie rośliny warto posadzić a jakich unikać, jak zagospodarować ścięte gałęzie, jak często kosić trawę, jak zbudować karmnik i budkę lęgową i jak kształtować przestrzeń w ogrodzie by przyciągnąć ptaki – tego wszystkiego dowiecie się z naszego wydawnictwa, a stosując się do rad autora możecie być pewni, że Wasz ogród już wkrótce wypełni ptasi śpiew. Nakład egzemplarzy darmowych został wyczerpany. W roku 2015 opracowaliśmy zaktualizowaną wersję publikacji ze środków własnych, dostępną w biurze PTOP w cenie 8 zł.

pdf ptaki w naszych ogrodach.pdf (6 932 KB)

 

 

skrzydlaciW ramach dotacji WFOŚiGW w Białymstoku wydano 10000 egzemplarzy poradnika, w którym poruszone zostały problemy związane z ptakami żyjącymi w bezpośrednim sąsiedztwie człowieka. W tekście przedstawiono również zwyczaje niektórych pospolitych gatunków i ciekawostki na ich temat. Wydanie broszury spotkało się z dużym zainteresowaniem ze strony nauczycieli i miłośników ptaków, a z jej zawartością udało się trafić zarówno do dzieci, jak i do osób starszych. Poza interesującą treścią, niewątpliwym atutem wydawnictwa są zdjęcia wykonane przez znakomitych fotografów – Mateusza Matysiaka, Cezarego Pióro oraz Krzysztofa Krahela. Nakład egzemplarzy darmowych został wyczerpany. W 2015 opracowaliśmy zaktualizowaną wersję publikacji ze środków własnych, dostępną w biurze PTOP w cenie 8 zł.

pdf skrzydlaci sasiedzi.pdf (4 822 KB)

 

 

jerzykKomiks "Jerzyk daj dzioba" wydany został z pieniędzy zebranych przez PTOP z  1% podatku przekazanych nam jako organizacji pożytku publicznego oraz przy wsparciu Prezydenta Miasta Białegostoku. W zabawny sposób przybliża zwyczaje gatunku oraz porusza bardzo poważny problem niszczenia siedlisk i lęgów jerzyka w trakcie nieprawidłowo przygotowanych i źle prowadzonych termomodernizacji budynków.

pdf Jerzyk daj dzioba (4 625 KB)

 

 

zielonybialystokBiałystok i jego tereny zielone dają wiele możliwości do podglądania ptasiego świata, który o każdek porze roku zaskakuje i zadziwia. Do obserwacji ptaków nie trzeba wielu przygotowań czy akcesoriów. Spacer po Plantach, Lesie Zwierzynieckim czy po stawach Dojlidzkich, oprócz walorów rekreacyjnych, może przynieść miłośnikom przyrody dużo nowych wrażeń. Nasze miasto i jego okolice mogą poszczycić się pięknymi, naturalnymi terenami zielonymi, które łączą się z dzikimi kompleksami puszcz i dolin rzecznych. Dzięki wsparciu Urzędu Miasta i Prezydenta Białegostoku możemy uświadomić sobie jak ciekawe i "zielone" jest nasze miasto.

pdf zielonybialystok.pdf (3 560 KB)

 

 

 

WyPartnerstwodawnictwo ukazało się w trzech językach - polskim, angielskim i niemieckim w ramach projektu "Naprzód PTOP" realizowanego w ramach partnerstwa transgranicznego. Opis projektu można znaleźć TUTAJ

pdf Partnerstwo.pdf

pdf Partnerstwo_eng.pdf



  

BIULETYNY INFORMACYJNE PTOP

biuletyn022011 biuletyn_01_2011biuletyn_01_2010biuletyn_okladka_2013

  

 pdf biuletyn_PTOP_2013.pdf  

 pdf Biuletyn_02_2011.pdf

pdf Biuletyn_01_2011.pdf

pdf Biuletyn_01_2010.pdf

 

NEWSLETTERY

Newslettery PTOP w kolejności od najnowszego do najstarszego:

2011

2010

2009

logo ue