ZS_baner

Lasy Państwowe wznowiły w formie albumu z audiobookiem książkę Włodzimierza Puchalskiego „W krainie łabędzia”. Tym samym po 60 latach cała tzw. „Zielona seria” znów trafiła do obiegu.

„W krainie łabedzia” poświęcona jest łabędziowi niememu, którego Puchalski fotografował na Stawach Milickich oraz na Mazurach (w tych samych miejscach rozgrywa się także akcja wcześniejszej książki „Wśród trzcin i wód”). Autor tuż po wojnie znów rozpoczyna swoje przyrodnicze wyprawy. Trwają poszukiwania gniazd, budowa ukryć i wyczekiwanie na pojawienie się piskląt. Poza łabędziami Włodzimierz Puchalski niezwykle ciekawie opowiada także o swoich spotkaniach z wieloma innymi ptakami, choćby nurem czarnoszyim, rycykiem, czy remizem.

Książkę czytają znani polscy aktorzy: rolę Włodzimierza Puchalskiego odgrywa Włodzimierz Press, żonę Puchalskiego Izę – „wierną towarzyszkę przyrodniczych wypraw” - Anna Seniuk. W ostatnim audiobooku „Zielonej serii” występuje także m.in. Jarosław Boberek, Wiktor Zborowski, Henryk Gołębiewski, Otar Saralidze i Janusz Zadura.

Opowiadania zostały przez Tomasza Ogrodowczyka udźwiękowione odgłosami przyrody, by słuchacze jeszcze bardziej wczuli się w klimat trzcinowisk, bagien i jezior opisywanych przez Włodzimierza Puchalskiego. Praca aktorska w studiu nagraniowym nad całą „Zielona serią” zajęła ok. 153 godziny, udźwiękawianie to 400 godzin pracy.

Każda z czterech wznowionych książek zawiera wyszukane i odrestaurowane cyfrowo zdjęcia. Łącznie znalezionych zostało 1500 zdjęć z czego 1000 zrekonstruowano cyfrowo. Fotografie Włodzimierza Puchalskiego, wykonane przed II wojną światową i w latach 40. i 50. XX w. do dziś budzą uznanie i emocje. Widzimy na nich bowiem z bliska wiele rzadkich zwierząt, głównie ptaków, w sytuacjach niedostępnych zwykłemu obserwatorowi świata przyrody: podczas godów, przy budowie gniazd, podczas wychowywania młodego pokolenia. Fotografie są czarno-białe, jednak zaangażowani wraz z autorem w odkrywanie kolejnych przyrodniczych tajemnic patrząc na zdjęcia widzimy wszystkie kolory, jakimi przemawia do nas przyroda.

Lasy Państwowe wznowiły cztery książki z „Zielonej serii”: „Bezkrwawe łowy”, „Wyspa kormoranów”, „Wśród trzcin i wód”, „W krainie łabędzia”. Sięgnęły do najwartościowszych źródeł twórczości przyrodniczej, chcąc przypomnieć dzieła Włodzimierza Puchalskiego - nestora polskiej fotografii przyrodniczej i filmu. Książki wydane zostały w postaci albumów fotograficznych z audiobookami, by w tej uwspółcześnionej formie mogły trafić także do młodszego pokolenia odbiorców.

Jeszcze w tym roku ukaże się piąty album podsumowujący trzyletnią pracę nad wznowieniem serii. Znajdą się w nim niepublikowane dotąd zdjęcia Włodzimierza Puchalskiego podczas prac w terenie oraz wiele innych pamiątek i dokumentów z tamtych lat.

Cała „Zielona seria” dostępna jest w sprzedaży na stronie www.sklep.bedon.lasy.gov.pl

4._WKL_okladka_CD

Drukuj