Zapisz się

Wolontariat

09.03.2016

MUSISZ Z NAMI BYĆ !!!

Czy w natłoku zajęć i codziennych obowiązków można znaleźć jeszcze czas na dodatkowe obowiązki.... Czy swój wolny czas można poświęcić dla innych? Wolontariat to dobrowolna, bezpłatna i świadoma praca na rzecz innych lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie.

Czym byłoby Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków bez ciężkiej pracy i zaangażowania wolontariuszy? Rzesza chętnych dołącza do nas podczas wielu akcji wolontariackich na terenie Podlasia, Warmii i Mazur. Dzięki ludziom bezpośrednio zaangażowanym w ochronę przyrody łatwiej patrzeć w przyszłość z nadzieją, że nasza wspólna praca da efekty którymi będą mogły cieszyć się nasze dzieci. Przez 26 lat działalności PTOP-u zorganizowaliśmy wiele ciekawych akcji, w których uczestnikami byli nie tylko mieszkańcy naszego kraju, ale również nasi przyjaciele z zagranicy. Gościliśmy m.in. wolontariuszy z Białorusi i Niemiec. Brali oni udział w budowie i oczyszczaniu starorzeczy w otulinie Narwiańskiego Parku Narodowego oraz koszeniu łąk „wodniczkowych" nad Biebrzą.

Akcje wolontariackie za nami :

• koszenie łąk w Dolinie Narwi i Puszczy Knyszyńskiej,

• liczenie populacji sów w Puszczy Knyszyńskiej i Białowieskiej,

• budowa grobli w Ostoi PTOP Górniańskie Łąki,

• bocian leci - sprzątnij śmieci, czyli prace porządkowe wokół bocianiej wsi Żywkowo,

• akcja wierzba, czyli ogławianie starych wierzb głowiastych przy Żywkowie,

• wbij sobie pal, czyli grodzenie pastwisk dla koników polskich w Żywkowie,

• oczyszczanie platform dla rybitw,

• malowanie wieży widokowej w Tykocinie,

• sadzenie lasu w ramach ochrony cietrzewia w Puszczy Knyszyńskiej,

• monitoring śmiertelności ptaków przy ekranach dźwiękowych,

• liczenia populacji bociana białego na terenie Ostoi Warmińskiej,

• oraz wiele innych m.in. podczas corocznych Zjazdów PTOP

Co daje wolontariat w PTOP:

• zdobywanie nowych umiejętności,

• satysfakcje dzielenia się doświadczeniami z innymi uczestnikami,

• nowe i bardzo interesujące znajomości,

• radość z efektów wykonanej pracy,

• spędzenie wolnego czasu w pożyteczny i przyjemny sposób,

• dla bardziej wymagających jest również alternatywą dla siłowni i to na świeżym powietrzu!

Jak do nas dołączyć?

Nic prostszego! Wystarczy regularnie odwiedzać naszą stronę internetową na której pojawiają się informacje na temat wszystkich organizowanych akcji. Kolejny krok to podjęcie jedynej i słusznej decyzji o wzięciu udziału i zgłoszenie się do nas. Wszelkie kontakty podanie na stronie. Zapraszamy!!!

   

Sobota w Zamoszu

04.01.2016

ZamoszeZ pewnością osoby, które wzięły udział w ostatnim czynie społecznym na terenie Puszczy Białowieskiej, w ramach pomocy Gosi i Andrzejowi Karczewskim, mogą potwierdzić, iż więcej jest radości w dawaniu niż w braniu! Gosia i Andrzej są członkami naszego Towarzystwa i pracownikami Białowieskiego Parku Narodowego. Zawsze służą nam swoją wiedzą i doświadczeniem we wszelkich pracach przy konikach polskich w Kalitniku. W rewanżu za ich bezinteresowną pomoc postanowiliśmy odwdzięczyć się tym razem i zdecydowaliśmy się pojechać do Gosi i Andrzeja (na Zamosze, północno-zachodnia część Obrębu Ochronnego Rezerwat, BPN) i pomóc im w wykonaniu następujących prac:

Więcej

   

Zamkowa Góra w Wiźnie

06.11.2012

3Wczoraj tj. 05.11.2012 pracownicy biura, członkowie zarządu oraz wolontariusze – sympatycy PTOP, wspólnie wycinali zakrzaczenia w dolinie Biebrzy. Przy okazji z działki trzeba było zebrać kilka worków śmieci. Odkrzaczanie jest zabiegiem często stosowanym, jeżeli chcemy zachować siedliska otwarte, bardzo ważne dla wielu gatunków ptaków. Ale tym razem mieliśmy inny, nietypowy jak na towarzystwo ornitologiczne. PTOP w Wiźnie jest właścicielem części terenu, na którym znajdują się pozostałości wałów średniowiecznego zamczyska! Wybudowane w XI w., opierało się  atakom Jaćwingów, Prusów i Litwinów, a obecnie niszczeje z powodu porastających go zakrzaczeń.

Więcej

   

Mazurska Robinsonada 2012 - zapraszamy!

13.07.2012

Serdecznie zapraszamy wszystkich spragnionych wakacyjnej przygody na mazurskiej wyspie do wzięcia udziału w pierwszej Mazurskiej Robinsonadzie 2012! Akcja odbędzie się w dniach 26-27 lipca 2012 na wyspie położonej na jez. Salęt Mały (ok 10 km na północ od Mrągowa). Naszym zadaniem jest przygotowanie wyspy do koszeń, które mają zachęcić rybitwy rzeczne do powrotu na wyspę. Jeszcze kilka lat temu była tam kolonia lęgowa tych ptaków. Przy okazji pełna integracja i korzystanie z uroków mazurskiego lata.

Więcej

   

Uciąć łeb hydrze

30.10.2011

kozliki_brygada-m Uciąć łeb hydrze! Po raz kolejny, pracownicy biura PTOP przy wsparciu Zarządu, wyruszyli w teren. Tym razem zajęliśmy się odkrzaczaniem nadnarwiańskich łąk w okolicach Koźlik. Ale gdzie tu hydra?  Otóż hydra, w mitologii greckiej, była potworem o dziewięciu głowach, zamieszkującym błota Lerny. Jedna z dwunastu prac Herkulesa polegała na zabiciu potwora. W sumie, nic trudnego dla herosa, gdyby nie drobny szkopuł.

Więcej

   

Rzut Kamieniem

10.09.2011

Zapraszamy na czyn społeczny pn.: "Rzut kamieniem"

Termin - 17 września - sobota

Miejsce - okolice Kruszynian - działka PTOP zakupiona w ramach projektu "Czynna ochrona cietrzewia na terenie OSO Natura 2000 Puszcza Knyszyńska".

Miejsce zbiórki - przystanek PKS, Białystok, godzina 9.00. Powrót w okolicach 17.00.

Zapewniamy transport na miejsce czynu i z powrotem do Białegostoku oraz obiad w gospodzie w Michałowie.

Więcej

   

Strona 1 z 2

Sekretariat PTOP

ul. Ciepła 17 15-471 Białystok tel./fax.: 85 664 22 55, 85 6754862 sekretariat@ptop.org.pl

Biuro Regionalne w Olsztynie

ul. Murzynowskiego 18, 10-684 Olsztyn, tel./fax.: 89 533 68 66 smenderski@ptop.org.pl

Gospodarstwo rolne PTOP

Żywkowo 7 11-220 Górowo Iławeckie tel./fax.: 89 761 82 07 zywkowo@ptop.org.pl