nietoperze_7

Jak widać PTOP nie tylko zajmuje się ptakami. Nasze działania od jakiegoś czasu skierowane są także na nietoperze. Trwa obecnie projekt ochrony zimowisk nietoperzy na terenie Ostoi Warmińskiej a kilka dni temu mieliśmy okazję uczestniczyć w zimowym liczeniu nietoperzy w Olsztynie. To co widzieliśmy zrobiło na nas (i na doświadczonych chiropterologach!) ogromne wrażenie. Liczeniem został objęty kanał burzowy o długości ok 700 metrów. Naliczyliśmy w nim 2571 osobników!

Wśród nich było 2454 nocków Natterera, 95 nocków rudych, 8 gacków brunatnych, 1 mopek oraz 11 osobników nieoznaczonych i 2 zjedzone (prawdopodobnie przez szczura). Okazuje się, że ten niewielki odcinek kanału stanowi jedno z najliczniejszych zimowisk w Polsce a być może jest to zimowisko o największym zagęszczeniu hibernujących nietoperzy. Liczenia w olsztyńskim kanale odbywają się już 7 rok i dowodzą, że kanał ten stanowi bardzo istotne miejsce zimowania nocka Natterera. Odważyliśmy się wysnuć tezę, że cała lęgowa populacja nocków Natterera z obszaru Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej zimuje właśnie w tym miejscu, choć oczywiście jest to cięższe do oszacowania i nikt nie podejmował się tego wcześniej. Ponadto zostało potwierdzone po raz kolejny regularne zimowanie mopka – gatunku „naturowego”, co też bardzo cieszy. Życzymy naszym nietoperzom spokojnego snu i do zobaczenia wiosną, kiedy to przed wlotem do kanału odbywa się rojenie, czyli zbiorowa kopulacja uzupełniająca rojenie jesienne. W liczeniu uczestniczyli: Leszek Koziróg (chiropterolog z PTOP Salamandra), Andrzej Pobiedziński i niżej podpisany.

Sebastian Menderski

Sekretariat PTOP

ul. Ciepła 17 15-471 Białystok tel./fax.: 85 664 22 55, 85 6754862 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Biuro Regionalne w Olsztynie

ul. Murzynowskiego 18, 10-684 Olsztyn, tel./fax.: 89 533 68 66 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Gospodarstwo rolne PTOP

Żywkowo 7 11-220 Górowo Iławeckie tel./fax.: 89 761 82 07 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.