Z przyjemnością informujemy, że Stowarzyszenie Agencja Ekorozwoju Zielone Płuca Polski, mając na celu poprawę stanu środowiska naturalnego przy zaangażowaniu społeczności lokalnych, podjęła się administrowania projektu „Eko-inicjatyw na rzecz ochrony lokalnych ekosystemów” na terenie wybranych gmin województw: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Projekt realizowany będzie w ramach programu „Wzmocnienie działań społeczności lokalnych dla zrównoważonego rozwoju” wspieranego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pośród przedsięwzięć realizowanych w 2017 roku na terenie województwa podlaskiego wsparte zostaną inicjatywy: Fundacji Orzeł z Białystoku – wymiana oświetlenia LED w Szkole Podstawowej w Czerwonem (gm. Kolno); Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków – naprawa wieży widokowej w Tykocinie oraz montaż budek lęgowych dla zimorodka w Puszczy Knyszyńskiej, Szkoły Podstawowej w Wasilkowie – utworzenie ścieżki dydaktycznej „Życie owadów zapylających”; Podlaskiej Fundacji Sportu, Turystyki i Ochrony Przyrody SWT – rewitalizacja 30 drzew - pomników przyrody oraz inicjatywa mieszkańców Wasilkowa - utworzenie trasy turystycznej do terenu bagiennego „Żurawka”.

Eko-inicjatyw w województwie warmińsko-mazurskim będą realizowane przez: Zarząd Osiedla „Przysiółek Górny” – zagospodarowanie terenu wokół małego zbiornika wodnego w Dobrym Mieście; Stowarzyszenie Edukacji Pro-Natura – montaż budek lęgowych dla małych dziuplaków w gminie Dywity, budowę infrastruktury turystyczno-edukacyjnej w Łężanach (gm. Reszel) oraz podwodne sprzątanie jeziora Widryńskiego (gm. Reszel); a także przez mieszkańców miejscowości Dobre Miasto – odtworzenie parku przy ul. Łużyckiej oraz renaturyzacja siedlisk przyrodniczych zniekształconych przez człowieka nad rzeką Łyną.

Serdecznie zapraszamy do śledzenia realizacji inicjatyw na stronach informacyjnych gmin, inicjatorów przedsięwzięć oraz fzpp.pl, a mieszkańców do czynnego udziału w inicjatywach. 

agencjaNFOiGW

Rosiczka okrągłolistna, fot. Archiwum PTOPPisaliśmy już o ogromnym znaczeniu obszarów wodno-błotnych w przyrodzie, przy okazji Światowego Dnia Mokradeł. Biebrzański Park Narodowy w tym roku chce zwrócić szczególną uwagę na tereny podmokłe, dlatego rok 2016 w Parku został ogłoszony "Rokiem Mokradeł". Z tej okazji ogłoszono ciekawe konkursy do których serdecznie zachęcamy. W pierwszym konkursie można błysnąć wiedzą o mokradłach odpowiadając na pytania konkursowe umieszczane w każdy poniedziałek na stronie Parku(www.biebrza.org.pl) w zakładce Konkursy – Konkurs „Chrońmy Mokradła”, a w drugim talentem artystycznym w dziedzinie fotografii. Szczegóły poniżej oraz na stronie Biebrzańskiego Parku Narodowego.

KONKURS INTERNETOWY

docx Konkurs Chrońmy Mokradła.docx

pdf Regulamin Konkurs Chrońmy Mokradła.pdf

doc Zgoda na przetwarzanie danych osobowych.doc

KONKURS FOTOGRAFICZNY

docx Konkurs Mokradła dla przyszłości.docx

pdf Regulamin Konkurs Mokradła dla przyszłości.pdf

docx Udzielenie licencji Konkurs Mokradła dla przyszłości.docx

doc Zgoda na przetwarzanie danych osobowych.doc

 

2016-07-12_114334  2016-07-12_114257

fot. A.Gierasimiuk-BPNPrzekazujemy zaproszenie na spotkanie robocze dotyczące udostępniania Białowieskiego Parku Narodowego. Spotkanie zaplanowano w dniu 6 lipca 2016 r., o godz. 18:00. w sali konferencyjnej Muzeum BPN. Zaproszenie ma charakter otwarty i skierowane jest do wszystkich działających zawodowo w sektorze turystyki w regionie Puszczy Białowieskiej, szczegóły do pobrania poniżej.

 

pdf zaproszenie 6 lipca 2016 do BPN.pdf

IMG_4585_gkJeżeli mamy potrzebę kontaktu z naturą, to wcale nie musimy organizować wielogodzinnych wypraw w dzikie ostępy. Odpowiednio przemyślany ogród może stać się ostoją wielu gatunków zwierząt. Zainteresowanych stworzeniem takiego ogrodu odsyłamy do Ptaków w naszych ogrodach, broszury autorstwa Andrzeja Kruszewicza z mnóstwem cennych porad. http://www.ptop.org.pl/images/stories/wydawnictwa/ptaki_w_naszych_ogrodach.pdf A tych którzy już mają wymarzony ogród zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie na ogród przyjazny przyrodzie „Niezapominajka” organizowanym przez Biebrzański Park Narodowy. Więcej informacji o konkursie można znaleźć poniżej lub bezpośrednio na stronie Biebrzańskiego Parku Narodowego http://www.biebrza.org.pl/983,konkurs-niezapominajka.html


pdf Informacja_o_konkursie.pdf

pdf Regulamin_konkursu.pdf

doc Karta_zgloszenia.doc

Konkurs_Niezapominajka_plakat

Sekretariat PTOP

ul. Ciepła 17 15-471 Białystok tel./fax.: 85 664 22 55, 85 6754862 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Biuro Regionalne w Olsztynie

ul. Murzynowskiego 18, 10-684 Olsztyn, tel./fax.: 89 533 68 66 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Gospodarstwo rolne PTOP

Żywkowo 7 11-220 Górowo Iławeckie tel./fax.: 89 761 82 07 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.